Під час зустрічі в Лондоні, 23 квітня, Україна та європейські союзники сформували свій варіант плану врегулювання російсько-української війни, який передали американській стороні. Документ містить розбіжності з 
планом із семи пунктів Америки, який з’явився цього тижня.

Таку інформацію оприлюднили журналісти видання Telegraph.

Там зазначили, що сам план складається з п’яти пунктів, а у центрі вимог – наполягання на тому, що Крим – українська земля, анексована російськими військами у 2014 році, тож офіційно не визнається російською.

Журналісти уточнили, що у першому і другому пунктах угоди наголошується на тому, що мирна угода має ґрунтуватися «на міжнародному праві, а не на капітуляції». У цьому контексті попереджають, що інакше це робить можливим також вторгнення Китаю на Тайвань.

Крім того, в документі підкреслюють важливість гарантій безпеки як передумови для мирної угоди, що передбачає навіть тимчасові поступки територіями на користь Росії.

У третьому пункті йдеться про те, що саме Україна має бути в центрі мирного процесу, а не Дональд Трамп. У четвертому США й НАТО застерігають від дозволу Росії зберегти контроль над Кримом, адже це означає, що Москва загрожуватиме не лише Україні, а й Туреччині, Румунії та Болгарії.

П’ятий пункт наголошує, що Росії не можна дозволити вимагати в мирній угоді обмеження розміру Збройних сил України або української оборонно-промислової бази.

Мирний план США

Раніше видання також розкрило план США щодо завершення війни в Україні. За їх словами, він складається із семи пунктів та «не дає Києву чітких гарантій безпеки з боку США».

Відтак, у ньому США пропонують негайно припинити вогонь та почати переговори. Крим мають офіційно визнати російським, а нинішню лінію фронту — заморозять.

Поділ територій України, згідно з планом США / Фото: Telegraph

Разом із цим Росія повинна відмовитися від повного контролю над Херсонською та Запорізькою областями, які вона вважає своїми.

Також Україна повинна відмовитися від вступу до НАТО, але матиме можливість для подальшої євроінтеграції. На додаток Київ має підписати угоду про корисні копалини із Вашингтоном.

Крім цього, Запорізька атомна електростанція повинна перейти під контроль США. Вашингтон також планує зняти всі санкції з РФ та відновити енергетичне співробітництво.

Його мали обговорити в Лондоні в середу, 23 квітня, однак переговори були зірвані через відмову держсекретаря США Марко Рубіо приїхати на них. Таке рішення Рубіо може бути повʼязане з відмовою президента Зеленського визнати Крим російським. Тим часом речниця Державного департаменту Теммі Брюс наголосила, що відмова Рубіо брати участь у переговорах пов’язана із «логістичними проблемами». Замість Рубіо до Лондона направили спецпосланця США щодо України Кіта Келлога. Однак на тлі цього міністри закордонних справ Великої Британії, Франції та Німеччини відклали свою зустріч у Лондоні — замість них відбудуться переговори, як сказали раніше в уряді Британії, «нижчого рівня», між високопосадовцями з п’яти країн.

Враховуючи ці деталі, міністерка економіки України Юлія Свириденко під час зустрічі в Лондоні заявила, що українська делегація вкотре підтвердила свою позицію щодо врегулювання війни, однак здаватися Росії Україна не збирається. Вона наголосила, що український народ не прийме «заморожений конфлікт, замаскований під мир», а також ніколи не визнає окупацію Криму. За її словами, якщо членство в НАТО не буде надано, Україна потребуватиме обов’язкових гарантій безпеки — «достатньо сильних, щоб стримати майбутню агресію, і достатньо чітких, щоб забезпечити тривалий мир».

Разом з тим, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Москва готова укласти угоду зі США щодо війни в Україні. Однак деякі моменти потребують доопрацювання. Крім того, сьогодні, 25 квітня російські ЗМІ повідомили, що представник президента США Стів Віткофф прибув до Москви. Однак ні Росія, ні США офіційно поки що не підтверджували, що Віткофф прилетів до Москви.

Читайте також