«Вето на закон»: у містах України проходять мітинги проти закону, що обмежує незалежність НАБУ та САП

- 22 Липня 2025 | 22:25

Увечері 22 липня українці у різних містах вийшли на мітинги проти законопроєкту №12414, який передає контроль над НАБУ та САП Генпрокуратурі. Законопроєкт був прийнятий Верховною Радою та підписаний Головою ВР напередодні.

Ґвара поспілкувалася з активістами, які вийшли на мітинги у Києві та Львові. У цих містах зібралися десятки людей з вимогою до президента ветувати законопроєкт.

У столиці ветеран Дмитро Козятинський закликав громадян збиратися на акцію та «відстоювати те, що ми будували за останнє десятиліття».

«Збираємося на площі біля театру імені Івана Франка. Це найближче доступне місце до Офісу Президента. Тому сподіваюся, що нас буде видно з їхніх вікон», — написав він.

Мітинг у Києві проти законопроєкту №12414, що обмежує незалежність НАБУ та САП / Фото: Дарʼя Любанок для Ґвара Медіа

Учасники мітингів прийшли з плакатами «Верховна Зрада», «Вето 12414», «Ми обрали Європу, а не автократію», «Кінець НАБУ і САП — початок епохи корупції».

«Я не стежив за голосуванням у Верховній Раді, тому що це для мене стало сюрпризом, — каже Микита з Харкова на мітингу в Києві. — Підписання закону може мати ті наслідки, що вся антикорупційна інфраструктура, яка була збудована з 2014 року — зараз це САП і НАБУ, а в перспективі, можливо, і ВАКС — може стати ручною в руках Офісу Президента через посередництво Генпрокуратури».

Чоловік має надію, що змусити владу змінити рішення може суспільний тиск. Водночас він скептично налаштований щодо ефективності тиску з боку європейських партнерів.

Мітинг у Києві проти законопроєкту №12414, що обмежує незалежність НАБУ та САП / Фото: Дарʼя Любанок для Ґвара Медіа

«Відчувається певна зневіра від того, що цей закон від прийняття відділяє лише підпис президента. І ті прізвища — значна більшість тих, хто голосував за цей закон — це плювок у тих, хто зараз захищає нашу країну», — каже киянка Софія.

У Львові активісти зібралися біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Активіст Владислав Поварнін також не стежив за ходом голосування, оскільки був на роботі. Коли побачив новини, разом з друзями та знайомими зібрався на мітинг: «По суті, все залежить від громадського активізму на цю мить», — каже він.

Мітинг у Львові проти законопроєкту №12414, що обмежує незалежність НАБУ та САП / Фото: Владислав Поварнін для Ґвара Медіа

«Ми спостерігаємо певну узурпацію повноважень Офісом Президента, і те, що відбувається зараз, — це край цієї узурпації. Управління країною стало як ніколи ручним і може стати основним чинником того, що ми програємо цю війну. Система не працює, і це рішення, яке прийняте, — наслідок цього», — каже активіст.

Мітинг у Львові проти законопроєкту №12414, що обмежує незалежність НАБУ та САП / Фото: Владислав Поварнін для Ґвара Медіа

22 липня мітинги пройшли у багатьох містах України, зокрема в Києві, Львові, Дніпрі та Одесі. У Харкові акція не відбулася, натомість вона заплановану на 23 липня о 18:00 у Саду Шевченка біля метро «Університет». Про це закликав активіст Матвій Сумінов.

Оновлення 22:41: У Харкові також відбувся мітинг біля будівлі міської ради, повідомляє MediaPort. Там повідомили, що на акцію прийшла молодь, яка зібралася спонтанно завдяки соціальним мережам. Протест тривав близько години — водії автомобілів, що проїжджали повз, сигналили учасникам на знак підтримки.

У Сумах на акцію вийшли троє людей, повідомляє активістка Дар’я Данілова. Згодом до них приєдналися інші містяни. До активістів приїхали три патрульні екіпажі та розігнали акцію, мотивуючи це тим, що такі заходи заборонені.

Законопроєкт №12414

Законопроєкт №12414 передусім передбачає зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування справ, пов’язаних зі зникненням безвісти людей за особливих обставин в умовах воєнного стану.

Однак вранці 22 липня, перед голосуванням, депутатка Анастасія Радіна повідомила, що до законопроєкту додали поправки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».

Що вони змінюють:

  • Генпрокурор стає фактичним керівником САП та може передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
  • має право надавати НАБУ обов’язкові письмові вказівки та витребовувати матеріали будь-яких справ;
  • передоручати витребувані справи будь-яким прокурорам;
  • передоручати розслідування справ, які належать до підслідності НАБУ, іншим органам.

Після голосування в Раді директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко провели брифінг і закликали президента Зеленського не підписувати законопроєкт.

Мітинг у Львові проти законопроєкту №12414, що обмежує незалежність НАБУ та САП / Фото: Владислав Поварнін для Ґвара Медіа

Кривонос сказав, що за закон голосували депутати, проти яких порушені справи в НАБУ: «Було знищено антикорупційну інфраструктуру. Те, що створювалось як запит Євромайдану, сьогодні було знищено депутатами, зокрема тими, проти кого відкриті справи в НАБУ».

Якщо президент підпише законопроєкт, НАБУ і САП працюватимуть над поверненням незалежності разом із партнерами, зокрема ЄС, США та МВФ, заявив Кривонос.

Нардепи Ярослав Железняк та Олексій Гончаренко повідомили із посиланням на джерела, що Володимир Зеленський уже неофіційно підписав законопроєкт, що фактично нівелює незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП.

Читайте також

зображення до посту: «Вето на закон»: у містах України проходять мітинги проти закону, що обмежує незалежність НАБУ та САП
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.