15 липня український парламент ратифікував угоду між Україною та Радою Європи про створення Спеціального трибуналу для розслідування злочинів агресії Росії проти України.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Він зазначив, що 323 депутати проголосували «за», ще 15 утримались.

«Парламент ратифікував #0328 Угоду між Україною та Радою Європи про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України», – йдеться у повідомленні.

Спецтрибунал щодо злочинів РФ проти України

9 травня у Львові міністри закордонних справ країн ЄС та представники вищого керівництва Євросоюзу підписали заяву про політичну підтримку запуску спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ. Згодом, 14 травня, комітет міністрів Ради Європи ініціював процес створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ.

Вже 25 червня президент України Володимир Зеленський та генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе уклали угоду про створення Спеціального трибуналу. 1 липня Президент України підписав документи для ратифікації угоди. Вперше на міжнародному рівні створено трибунал для розгляду саме злочину агресії, тобто незаконного застосування сили проти суверенної держави.

Так, спецтрибунал для РФ доповнює Міжнародний компенсаційний механізм, до якого також входять Реєстр збитків, Комісія з розгляду позовів про компенсацію та Компенсаційний фонд, який планується наповнювати коштом конфіскованих за кордоном суверенних активів РФ. 

Спецтрибунал дасть можливість розслідувати дії найвищого керівництва держави, яке захищене персональним імунітетом, проте винесення вироків можливе лише після втрати ним посад. Крім того, трибунал зможе ухвалювати вироки навіть за відсутності обвинувачених, зокрема щодо політичного та військового керівництва Росії, а потенційно також Білорусі та КНДР.

Інстанція також співпрацюватиме з Міжнародним кримінальним судом. Провадження можуть розслідувати обидві інституції без перешкоджання одна одній. Так, до створення Спеціального трибуналу приєдналися 39 держав, ЄС і Рада Європи. Підготовка тривала понад два роки

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський запропонував віцепрем’єр-міністерці Юлії Свириденко очолити уряд України. Він також оголосив початок трансформації системи виконавчої влади в Україні. 

Читайте також