Вищий антикорупційний суд відмовився відсторонювати Олексія Чернишова від посади віцепрем’єр-міністра — міністра національної єдності.
Про це повідомляє «Суспільне».
27 червня суд обрав запобіжний захід Чернишову у вигляді застави розміром 120 мільйонів 2668 гривень. Втім, за даними «Радіо Свобода», він досі не вніс зазначену суму.
Під час судового засідання детектив НАБУ заявив, що у разі невнесення застави сторона обвинувачення клопотатиме про взяття Чернишова під варту.
«2 липня стало відомо, що захист подав апеляцію щодо внесення застави, але не уточнив: йдеться про скасування цілком чи зменшення суми», – повідомили у «Радіо Свобода».
Крім того, за інформацією «Громадського», під час останнього засідання адвокати Чернишова повідомили про отримання листа за підписом прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. У ньому йдеться, що відставка міністра негативно вплине на роботу уряду та Міністерства національної єдності.
Проте суддя зазначив, що Кримінально-процесуальний кодекс України не передбачає використання такого документа та припустив, що сторона захисту Чернишова таким чином хотіла тиснути на нього. Незважаючи на заперечення захисту, суддя зробив відповідне зауваження.
«На майбутнє: посилайтеся не на листи пана Шмигаля, а на нормативні акти. Трактувати закони прем’єр-міністр не має права», – додав суддя.
Корупційний скандал
23 червня правоохоронці вручили підозру Олексію Чернишову у справі про корупцію в Мінрегіоні. Йому закидають зловживання службовим становищем та одержання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі для себе та інших.
За даними слідства, посадовець став шостим підозрюваним у справі про масштабну корупційну оборудку в будівельній сфері за участю високопосадовців.
За даними НАБУ, один зі столичних забудовників розробив схему незаконного одержання земельної ділянки в Києві під зведення житлового комплексу. Для цього він звернувся до тодішнього міністра розвитку громад та територій — Чернишова, — який спільно з держсекретарем Мінрегіону, радником міністра та директоркою держпідприємства створив умови для передачі ділянки цьому підприємству. Воно ж у незаконний спосіб уклало з «потрібною» будівельною компанією інвестиційні договори.
За ними забудовник мав віддати державі частину майбутніх квартир у кількості, пропорційній до вартості земельної ділянки. Аби звести цю кількість до мінімуму, землю та наявні на ній будівлі оцінили майже вп’ятеро дешевше, а різниця між такою оцінкою та ринковою вартістю перевищила 1 мільярд гривень. Саме на таку суму держава недоотримала б нерухомості у разі виконання договорів. Цьому завадив арешт ділянки.
За успішну реалізацію оборудки забудовник надав міністру та визначених ним людям знижку на квартири в уже зведених ЖК. Так, із нею вартість м² становила від 1 тисячі до 8 тисяч гривень за мінімальної ринкової вартості таких квартир близько 30 тисяч за м². Так, міністр отримав неправомірну вигоду у вигляді знижки на загальну суму понад 14,5 мільйона гривень.
Напередодні цього — 20 червня — видання «Українська правда» опублікувало розслідування, у якому стверджується, що Чернишов фігурує в корупційній оборудці в будівельній сфері, яка під час повномасштабного вторгнення могла завдати державі збитків на понад мільярд гривень. Цю тему продовжив і розслідувач цього ж видання Михайло Ткач. Він заявив, що віцепрем’єр на тлі затримання НАБУ та САП двох його соратників «передбачувано не повернувся до України» після відрядження. На це відреагували і прем’єр-міністр, і президент. Вони запевняли: Чернишов перебуває у закордонному відрядженні до 22 червня, а потім посадовець має повернутися. Власне, сам Чернишов все ж повернувся до України, опублікувавши фото на фоні кордону у своїх соцмережах 22 червня.
А уже наступного дня Чернишов також повідомив, що ходив до НАБУ, «щоб розібратися в ситуації», тобто розслідуванні. Він також обіцяв «розібрати по фактах кампанію дискредитації». А вже в наступному повідомленні додав, що вдячний НАБУ «за конструктивний діалог», який тривав понад двох годин.
Біографія Чернишова
Олексій Чернишов родом з Харкова. Тут він закінчив Харківський національний університет «Народна українська академія» за спеціальністю «Економіка підприємства» та Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого за спеціальністю «Правознавство». Після закінчення навчальних закладів працював у сфері бізнесу та інвестицій в Україні та закордоном. З 2019-го по 2020 рік був головою Київської обласної державної адміністрації, далі — міністром розвитку громад та територій та головою правління НАК «Нафтогаз України». А у грудні 2024 року його призначили на посаду Віце-прем’єр-міністра – Міністра національної єдності України — на той момент новоствореного міністерства.
Читайте також
- Міністерство єдності можуть ліквідувати — УП.
- Посадовців громади Харківщини судитимуть за привласнення 20 мільйонів гривень на ремонті доріг.
