Сьогодні, 1 жовтня, у Харкові презентували детальний план відновлення одного з житлових кварталів у центрі міста Ізюм. Загальна площа відбудови складає 8,5 гектарів та включає багатоквартирні будинки, приватний сектор, рекреаційні зони та укриття.

Про це журналістам Ґвара Медіа розповіла кураторка проєкту «Ізюм відновлення» Анастасія Гулак під час презентації.

За її словами, близько року витратили на створення ескізу житлового кварталу у центральній частині Ізюму. Для цього досліджували обсяги руйнувань, історії пошкоджених будівель, потреби місцевих мешканців та особливості ландшафту у цій місцевості. А також переймали досвід архітектурних рішень інших європейських міст.

Проєкт відбудови центрального кварталу міста / Ілюстрація: ініціатива «Ізюм відновлення»

«На сьогодні ініціатива в стані розробки схематичної, тобто вже створено ескізний проєкт, генплан, а також реконструкція окремих будівель, в тому числі культурних памʼяток. Для цього ми відштовхуємося від принципів інклюзивності та екологічного відновлення», — пояснила Анастасія Гулак.

План адаптації проєкту «від ідеї до втілення» створили на період з 2023 до 2031 років. Відповідно до нього, найближчі декілька років будуть займатися пошуком партнерств та нових інвестицій, залученню експертів, а також створенню робочих місць для мешканців міста.

«Для того, аби реалізувати ініціативу потрібно втілити ще багато стадій проєктування, тобто деталізованих архітектурних рішень і вже потім переходити для безпосередньої реалізації. Але вже зараз потрібно акцентувати увагу на підготовці місцевих мешканців до відновлення та готувати робочі місця для них», — сказала координаторка ініціативи.

Відтак, безпосередню реалізацію планують розпочати у 2026 році. Тоді ж почнуть облаштовувати укриття, відновлювати вцілілі будинки та інженерні мережі, а також готувати території для подальшого зведення нових будівель на місці зруйнованих.

Завершити відбудови хочуть у 2030-2031 років, тоді ж облаштують сонячні панелі, нові системи теплопостачання та біогазові станції.

За словами Анастасії Гулак, сьогодні неможливо назвати точну цифру необхідного фінансування. Адже весь процес проходить поетапно. Наразі триває пошук спонсорів, а також створення домовленостей з місцевою владою про співпрацю та, ймовірно, співфінансування.

«На цьому етапі для нас важливо схематично зобразити основні принципи відбудови, які підходять саме Ізюму — місту, яке було сильно пошкоджено росіянами у 2022 році. Це дасть можливість не просто відновити конкретно цей квартал, а й створити адаптивну модель для подальшої відбудови міста, користуючись універсальними рішеннями, які вже є. Далі — питання реалізації», — підсумувала Анастасія Гулак.

Ознайомитись з більш детальним планом відбудови чи долучитися до його реалізації можна на сайті ініціативи.

Довідка

Ізюм росіяни заблокували на початку березня. З 6 березня 2022 року там тривали інтенсивні обстріли міста та авіаудари, вся інфраструктура міста була знищена. Із 2 квітня місто було повністю захоплене. Його звільнили ЗСУ вдалося 10 вересня 2022 року в ході масштабного контрнаступу.

Після деокупації там знайшли масове поховання, яке місто 447 тіл: 414 цивільних (194 чоловіки, 215 жінок, 5 дітей), 22 військовослужбовців та 11 тіл, чия стать не вдалося встановити. Більшість загиблих померли в результаті насильницької смерті, а у 30 тіл були явні сліди катувань.

Читайте також