Всесвітній економічний форум склав новий індекс – соціальної мобільності – і розрахував за цим показником рейтинг для 82 країн.
Головне завдання якого – виміряти потенціал країни з точки зору людського капіталу. Індекс показує, наскільки громадяни прив’язані до свого соціально-економічного статуса – чи можуть народжені в бідних і малоосвічених сім’ях забезпечити собі краще життя.
Рейтинг глобального індексу соціальної мобільності 2020 рокуЩоб розрахувати індекс, укладачі використовували 10 ключових соціально-економічних показників:
- якість охорони здоров’я;
- доступ до освіти;
- якість і рівність освіти;
- можливості для безперервного навчання;
- доступ до технологій;
- можливості працевлаштування;
- справедливість зарплат;
- умови роботи;
- соціальна захищеність;
- ефективність і відкритість громадських інститутів.
Кожному показнику присвоює оцінка від 0 до 100. Чим більше набирає країна, тим вище вона в рейтингу. Перші місця зайняли європейські держави:
Данія (85,2)
Норвегія (83,6)
Фінляндія (83,6)
Швеція (83,5)
Ісландія (82,7)
Україна розташувалася в другій половині рейтингу на 46 місці, набравши 61,2 бала. Країна відстає, наприклад, від Румунії (42 місце), Росії (39 місце) і Польщі (30 місце). Але обганяє Грецію (48 місце), Грузії (53 місце) і Туреччину (64 місце).
Чому так? На думку експертів ВЕФ, найкраще в Україні ситуація зі справедливим розподілом зарплат (20 місце) і соціальною захищеністю (23 місце). Ці показники склалися не просто так.
Згідно з офіційною статистикою, середній дохід найбідніших 40% українців становить приблизно 61,2% від загального середнього доходу всього населення. Тільки в чотирьох країнах світу цей показник так само високий. Україна також багато витрачає на соціальне забезпечення – ця стаття витрат складає близько 22,2% від ВВП, що ставить країну на 18 місце в світі.
Найбільше Україна відстає по частині інклюзивності інститутів (79 місце), доступу до технологій (64 місце) і постійного навчання (55 місце). Ці показники теж підкріплені статистикою.
Експерти низько оцінюють політичну стабільність і захист населення від насильства (80 місце), вказують на погане покриття високошвидкісним мобільним інтернетом (74 місце), малий вплив ІТ-технологій на базові сервіси (63 місце).
Чому важливо піднімати індекс соціальної мобільності? Економісти впевнені, що він підштовхне економічне зростання. Особливо в країнах, де соціальні ліфти поки не налагоджені. У їх число входить і Україна.
Зростання загальної оцінки на 10% відсотків за 10 років (для України – набір додаткових 6 балів до нинішніх 61,2) обернеться щорічним зростанням ВВП на $ 1,6 млрд. До 2030 року ВВП країни виріс би додатково на $ 16,6 млрд. І це тільки від поліпшення умов для розвитку соціального капіталу, без урахування можливих економічних реформ.
Зараз український ВВП оцінюють в $ 109,3 млрд, а за останні 10 років його середньорічне зростання становило лише (0,1%) – це пояснюється падіннями в 2008-2009 і 2013-2015 роках. Так, в одному лише 2015 році ВВП України впав на 9,7%.
З повним змістом індексу можна ознайомитися на weforum.org