UPAW :ЗСУ просуваються вперед, кількість тварин, які вижили і потребують допомоги, зростає

Ґвара Медіа - 03 Листопада 2022 | 10:23

Волонтери, що опікуються тваринами, виконують титанічну роботу: з початку повномасштабного вторгнення організація UPAW доставила на Харківщину понад 132 тонни гуманітарної допомоги (корму та ветпрепаратів). Вдається навіть стерилізувати тварин під обстрілами. Але потреби досі залишаються великими.  

За весь час діяльності організація UPAW чула багато історій про тварин: трагічних, сумних, щасливих, а іноді — зовсім неймовірних. Жителі Харкова, попри щоденні загрози від окупантів, піклуються про безпритульних чотирилапих та рятують тварин, які постраждали від обстрілів. 

«Лежав, морда на лапах. Ми подумали, що чекає на господаря»

Після бомбардувань Холодної гори у Харкові Ольга — місцева волонтерка — врятувала пораненого собаку з військової частини. Від початку повномасштабної війни разом з подругами жінка збирала тварин на вокзалі — тих, що люди у паніці просто залишали в переносках.

Ольга опікується тваринами вже 12 років. Живе у Харкові на Холодній горі, у будинку, який побудував ще її прадід, тож місця, щоб утримувати 45 собак і 30 котів, вистачає. 

«5 березня ми почули страшний гул, зрозуміли — щось буде. На військову частину, розташовану поруч, скинули три бомби»,

— Ольга, волонтерка.

Одна з бомб впала дуже близько до вольєрів з дресированими собаками. Загинуло багато тварин, а тих, яких вдалося врятувати, пізніше забрали. Проте забули одного — вівчарку, що отримала прізвисько Барон.

«Зранку його побачили. Лежав, морда на лапах. Ми подумали, що чекає на господаря, але й наступного дня собака лежав під будинком сусідки. Підійшла до нього, покликала за собою, але він ледь ворушився. Підтримувала його під животом, привела додому, так він у нас і залишився», — розповідає мешканка Харкова.

Ольга полікувала Барону шлунок, почистила вуха від засохлої крові. Знайомі волонтерки знайшли чоловіка, який хотів вівчарку. Запропонували йому Барона, і той погодився. 

Достатньо глянути в очі тварин, щоб зрозуміти, наскільки їм непросто 

Сьогодні на вулицях Харкова не побачиш безпритульних чотирилапих. Харківські волонтери розібрали й оселили в приватних дворах та імпровізованих притулках майже всіх голодних і змучених тварин, які блукали містом. Проте це зовсім не означає, що тепер хвостаті забезпечені усім. Навпаки, волонтери намагаються закривати найбільш нагальні потреби на деокупованих територіях і дуже потребують кормів і ветпрепаратів. 

Наприклад, у вересні вдалося доправити 20 тонн гуманітарної допомоги для чотирилапих в Ізюм, Купʼянськ, Балаклію та інші міста й села: понад 15 тонн корму для собак, майже 3 тонни корму для котів, 2 тонни комплектів необхідних речей для людей, які змушені виїжджати у безпечніші райони, та 146 кілограмів ветпрепаратів. 

«ЗСУ просуваються вперед, тому кількість тварин, які потребують допомоги на деокупованих територіях, зростає. Мусимо бути до цього готовими»,

— кажуть в організації UPAW. 

Було таке, що починається обстріл, а ми далі сидимо й проводимо стерилізацію

Крім того, в час війни більшість проблем, таких як стерилізація тварин, відходять на другий план. Проте через це вони нікуди не зникають, а навпаки — тільки поглиблюються.  

«У березні-квітні були масові обстріли Харкова. Але ми розуміли: якщо стерилізуємо тварин навесні, то влітку буде легше годувати, контролювати ситуацію загалом. Ми мали укладені договори ще перед війною, тож клініки відгукнулися й погодилися працювати. Водночас зросли ціни, адже люди, які привозили медпрепарати, ризикували життям, — розповідає Олена Кравченко, регіональна координаторка UPAW з Харківської області. — Було таке, що починається обстріл, а ми далі сидимо й проводимо стерилізацію». 

За час війни зусиллями волонтерів й організації UPAW вдалося стерилізувати понад 300 тварин. 

«Ми зіштовхнулися з багатьма труднощами: стерилізували виснажених тварин, яких люди залишали у своїх квартирах; часто не працював громадський транспорт; нам бракувало коштів на стерилізацію; деякі великі організації боялися виділяти гроші для Харкова, адже не було гарантій, що всі вони будуть відпрацьовані через постійні загрози нашій діяльності», — каже Олена Кравченко.

«Працюємо над створенням інституту опікунства, який був знищений через систематичне жорстоке поводження з тваринами»

У Харкові масово присипляли безпритульних тварин — відловлювали й знищували за великі гроші. Це негуманно і проблеми не розв’язує. Натомість стерилізація тварин і регулювання їхньої чисельності — це показник ефективності суспільства.

«Зараз ми працюємо над створенням інституту опікунства, який був знищений через систематичне та масове жорстоке поводження з тваринами, запускаємо проєкт стерилізації. Питання поступово вирішується. Цьому сприяє законодавство. Зараз стерилізація — не просто механізм розв’язання локального питання, це стає політикою. Цю ідею потрібно виборювати як систему для міста», —  пояснює Олена Кравченко.

Волонтерка порахувала: якщо в різних районах міста працювало б 10 клінік, які якісно робили б 10 операцій на тиждень, то в місяць можна провести близько 300 стерилізацій, куди входить і контроль за твариною, реєстрація в Animal ID, чипування.

Щоб систематично і якісно стерилізувати тварин, потрібно дуже багато коштів, адже стерилізація однієї кішки коштує в середньому 1000 гривень, собаки — 1500.

Сьогодні небайдужі люди та донори роблять велику справу. Наприклад, вперше у Харкові вдалося провести день стерилізації у форматі мобільної станції. За день стерилізували 49 тварин завдяки Віктору Воротникову, професійному ветеринарному лікарю, партнерам Fine Whines and Lickers і волонтеркам Галині Карпенські, Христині Балешті, Вероніці Солодар.

«Ми стали на шлях європейської інтеграції, ми повинні поводитися гідно та відповідати нормам, за якими кожна тварина може отримати прихисток. Якщо казати примітивно, ми повинні створювати дефіцит тварин, приблизно урівнювати попит та пропозицію, щоб зоозахисні організації та центри адопції могли обирати, кому віддати тварину, у кого вона буде в безпеці. Тоді це захист тварини», —  підсумовує Олена Кравченко.

______________________________________________________________

UPAW (Світова Асоціація з питань тварин України) — це партнерство українських організацій, перша в Україні спільнота, яка впроваджує інноваційний менеджмент в галузі добробуту тварин.

Детальніше про діяльність UPAW ви можете дізнатися в соцмережах організації: Facebook та Instagram

Матеріал в рубриці «Пряма мова» є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору авторів — команди UPAW. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції Gwara Media може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія в рамках власної редакційної політики.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.