Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зняло гриф секретності з даних про корисні копалини, зокрема щодо критичних мінералів.
Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна» із посиланням на заяву міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Світлани Гринчук.
Відтепер доступною стала інформація про запаси та можливості видобування золота, платини, алмазів, літію, титану, паладію, цирконію, іридію та інших стратегічних мінералів. Так, єдиною корисною копалиною, відомості про яку є таємними, залишається уран.
Гринчук зазначила, що гриф був пережитком радянських часів й обмежував повноцінну співпрацю з інвесторами.
Додається, за підтримки Європейського банку в Україні тривають роботи щодо цифровізації геологічної інформації, адже більшість даних знаходиться в паперовому вигляді.
Водночас на основі документів ЄС та США сформовано національні переліки стратегічної та критичної сировини.
«І підготували також переліки мінералів, угоди по яким будуть реалізовуватися через аукціони або через угоди щодо розподілу продукції. Дуже сподіваюся, що в найближчі два тижні ми отримаємо рішення в уряді щодо цих дуже важливих документів», – розповіла Світлана Гринчук.
Угода про корисні копалини між Україною та США
У ніч на 1 травня Міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент підписали угоду між двома країнами про створення Інвестиційного фонду відбудови. Іншими словами — уклали угоду про надра, підписання якої було заплановане ще на час візиту Зеленського до Білого Дому.
Угода передбачає створення Інвестиційного фонду з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції в Україну.
Основні положення угоди гарантують повну власність і контроль України над її ресурсами. Крім того, Фонд створюється 50/50, тож жодна зі сторін не матиме переважного голосу. Водночас угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США.
Відтак, 6 травня Комітет Верховної Ради з питань міжнародної політики підтримав ратифікацію угоди про корисні копалини, яку нещодавно підписали зі Сполученими Штатами.
Крім того, рішенням комітету також було внесено пропозиції у текст угоди:
- Будь-які додаткові домовленості про створення Фонду відбудови, не можуть протирічити цій Угоді.
- Ця угода діє на всій території України в рамках міжнародно визнаних кордонів.
Нагадаємо, геологи кажуть, що у Харківській області є копалини, які можуть зацікавити іноземних інвесторів. У першу чергу це нафта та газ. Однак з рідкісноземельними мінералами, які в першу чергу цікавили США, ситуація складніша — на Харківщині їх немає в промислових масштабах. Детальніше про думку експертів щодо цієї угоди читайте у матеріалі Ґвара Медіа.
Читайте також
- Майже половина українців мають позитивні очікування щодо угоди про копалини — опитування.
- Бюджет отримає 1 млрд гривень від видобутку газу на Сахалінському родовищі на Харківщині — АРМА
