У 2024 році Україна отримала 35 балів зі 100 можливих в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI) і посіла 105 місце з-поміж 180 країн. У 2023 році цей показник був вищий.
Про це 11 лютого повідомили Transparency International Ukraine
Для порівняння — за підсумками 2023 року Україна мала 36 балів у цьому рейтингу, отримавши «відчутний приріст на три бали того року». Однак вже у 2024-му Україна дещо втратила ці позиції в антикорупційній боротьбі, йдеться у повідомлені.
«Мінус один бал — це все ще зміна в межах похибки, проте і такий результат має дуже важливе значення. Таке просідання може свідчити про певний застій у питанні боротьби з корупцією, навіть попри активні законодавчі та урядові дії, реалізовані торік», — пояснив виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.
Він також зазначив, що це має стати сигналом для влади про те, що в країні активізувалися негативні тренди на шляху до зниження рівня корупції, які надалі помітно впливають на сприйняття країни. Додається, втрата балів у 2024 році може вказувати на те, що орієнтації суто на програмне виконання взятих Україною зобов’язань недостатньо, а реалізація розпочатих реформ відбувається не так якісно, як планувалося.
«Тому для подолання цих перешкод недостатньо точкових декларативних оновлень — необхідно впровадити системні зміни в підходах до управління країною», — додав Боровик.
Які результати в інших країн
Разом з Україною Сербія, яка так само має 35 балів. Домініканська Республіка за підсумками 2024 року випередила Україну. А такі держави, як Алжир, Бразилія, Малаві, Непал, Нігер, Таїланд і Туреччина, набрали на бал менше.
Серед сусідніх держав свої результати покращила лише Молдова: вона залишається на 76-й сходинці та має у своєму активі 43 бали. А ось інші сусіди України — Румунія, Словаччина, Польща та Угорщина — мали гірші результати за Індексом, ніж торік.
Водночас Україна і надалі випереджає Росію, яка у 2024 році втратила аж 4 бали і з 22 балами посідає 154 позицію. І так само продовжує падіння Білорусь, яка торік теж втратила 4 бали, і тепер з 33 балами знаходиться на 114 сходинці.
Які показники вплинули на результат України у цьому рейтингу
В організації кажуть, за останні два роки, попри повномасштабну війну, Україна змогла зробити системні кроки для ефективної боротьби з корупцією, що відобразилося і в результатах цього дослідження. Переважна більшість із цих кроків були зумовлені зобов’язаннями, взятими на себе Україною в межах євроінтеграції та отримання міжнародної фінансової допомоги.
Проте з іншого боку, додають експерти, за цей час українці стали свідками чималої кількості негативних подій і рішень, які певною мірою нівелювали ефект від здійснених владою антикорупційних кроків. Серед таких, наприклад:
- Скандали щодо закупівель Міноборони;
- Скандали з МСЕК та звільнення Генпрокурора Андрія Костіна;
- Тиск на журналістів та громадських активістів з боку силових органів влади.
Довідково
Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI) — показник, який з 1995 року розраховується міжнародною антикорупційною організацією Transparency International. Індекс розраховують на основі 13 досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів.
Ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня. Індекс оцінює сприйняття корупції лише в державному секторі.
CPI включає точку зору представників бізнесу, інвесторів, дослідників ринку тощо. Він відображає точку зору приватного сектору та його сприйняття корупції в публічному секторі.
Читайте також
- У Лозовій замовили памʼятники для військового кладовища з ймовірною переплатою щонайменше на 5 мільйонів гривень.
- НАБУ перевіряє можливі факти зловживань у діях Умєрова.
![](https://gwaramedia.com/wp-content/uploads/2023/06/tg-replace-2.png)