Українські фільми 2022 року: що варто подивитись

Olena Myhashko - 31 Жовтня 2022 | 19:04
українські фільми 2022: памфір

Попри війну, митці продовжують знімати ігрові та документальні стрічки, проводити кінофестивалі та вручати премії. Деякі нові українські фільми 2022 року успішно представляють Україну за кордоном, не просто розповідаючи про війну чи репрезентуючи наших людей, а й отримуючи нагороди від престижних міжнародних кінопремій. 

Дільмося важливими українськими стрічками, що вийшли у 2022 році.

«Клондайк»

З 3 листопада 2022 року в широкий український прокат виходить фільм «Клондайк» режисерки Марини Ер Горбач, із Оксаною Черкашиною у головній ролі. Саме ця кінокартина представлятиме Україну на кінопремії «Оскар» у 2023 році.

Сюжет обертається довкола подій 2014 року, а саме — довкола трагедії збитого цивільного літака Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що виконував регулярний рейс МН17. В даному випадку цей відомий випадок є лише фоном, на якому проходить життя Іри та Толіка — подружжя у селі Грабове Донецької області, що не покидають свій дім навіть тоді, коли війна відчувається неймовірно близько.

Вперше стрічку показали широкому загалу у США, на всесвітньо відомому фестивалі Sundance, де робота отримала нагороду за найкращу режисуру. Українські глядачі також уже мали змогу переглянути стрічку на фестивалі «Київський тиждень критики».

На IMDb фільм має оцінку 7.3/10.

«Як там Катя?»

Український повнометражний фільм Крістіни Тинькевич був двічі нагороджений на престижному Міжнародному кінофестивалі у Локарно у Швейцарії, де головну роль Анастасії Карпенко визнали найкращою.

В українському кінопрокаті стрічку можна було переглянути у жовтні 2022 року, а світовий прокат запланований на червень 2023.

Соціальна драма розповідає про лікарну швидкої допомоги та матір-одиначку Анну. Жінка сама виховує 12-річну доньку і мріє про краще життя. «Раптовий і брутальний збій розміреного плину життя змушує Анну постати перед дилемою, яка підважить засади її власних моральних меж у суспільстві, що не має жодних», — йдеться у синопсисі стрічки.

На IMDb фільм має оцінку 7.4/10.

«Памфір»

Казкова стрічка українського режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука також була учасником цьогорічного «Київського тижня критики», що проходив у жовтні. Крім цього, фільм брав участь у 75-му Каннському міжнародному кінофестивалі та отримав цілу низку нагород від Національної премії «Кіноколо» у 2022 році.

Сюжет драми розгортається на заході України, напередодні традиційного свята Маланка. Памфір повертається з Польщі додому, до своєї родини. Коли син чоловіка влаштовує підвал у молитовному домі, чоловіка вимушено наздоганяє його темне минуле.

«Фільм сповнений навіювань, починаючи з українського карнавалу, обряду предків, який відновлює зв’язок із природою через демонічні маски, що змінюють тих, хто їх носить», — коментує казкову стрічку кураторка програми «Київського тижня критики» Ріта Ді Санто.

На IMDb фільм має оцінку 7.5/10.

«Я, “Побєда” і Берлін»

https://youtu.be/tJF2P9tVYh0

Роуд-муві за мотивами однойменної автобіографічної повісті культового Кузьми Скрябіна розповідає про пригоди початківця-музиканта.

За три дні до концертного виступу молодий Кузьма вирушає зі своїм другом Бардом до Берліна. Кажуть, там є колекціонер, готовий обміняти вінтажну «Побєді» на шестисотий «Мерс». Музикант обіцяє своїй дівчині повернутися додому на новій тачці, а хлопцям з гурту – встигнути на виступ. Звісно ж, із перших хвилин все йде не так, що робить життя лише цікавішим.

Широкий український прокат кінокартини був запланований на березень 2022 року, та через повномасштабне вторгнення його перенесли. Творці стрічки обіцяють показати її у кіно «після перемоги».

Сторінка фільму на IMDb.

«Бачення метелика»

Ця українська картина у жанрі військової драми уперше була представлена публіці на Каннському кінофестивалі 2022, у рамках програми «Особливий погляд».

Стрічка режисера Максима Наконечного розповідає про жінку-військову, аеророзвідницю добровольчого батальйону, яка переживає зґвалтування на війні. Після того, як героїня повертається додому, вона дізнається, що вагітна від свого ґвалтівника. Дитина видається страшною згадкою і покаранням від самого початку, та перед абортом жінка починає сумніватись, чи варто обривати її життя.

Картина отримала «Золотого Дюка» за Найкращий український повнометражний фільм Одеського МКФ, що цьогоріч пройшов у Варшаві.

На IMDb фільм має оцінку 6.3/10.

Сподобалася стаття про українські фільми 2022? Читайте також наш матеріал Українські документальні фільми: 10 стрічок про ідентичність, незалежність та війну.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.