Натомість більша частина громадян висловлюють недовіру державному апарату — чиновникам (64%), політичним партіям (63%), судам (59%) та Верховній Раді (51%).
Про це свідчать дані опитування Центру Разумкова.
Загалом, з-поміж державних та суспільних інституцій, в українців найбільше довіри викликають:
- ЗСУ й добровольці — 96% та 87% відповідно,
- волонтери та громадські організації — 88% і 66%,
- Нацгвардія (86%), ДСНС (85%), прикордонна служба (82%), Міноборони (78%), СБУ (74%) та Нацполіція (71,5%),
- церкві довіряють 70% українців,
- медіа — 65%,
- голова міста або селища — 62%, раді — 56%,
- Нацбанку України довіряють 58%,
- омбудсмену — 52% та Уряду України 50%.
Водночас опитані найчастіше висловлюють недовіру до комерційних банків, прокуратури, агентства з питань запобігання корупції, спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, Національному антикорупційному бюро (НАБУ) та профспілкам. Близько третини їм довіряють, проте в середньому 45% — ні.
Рівень корумпованості
Верховну Раду вважають найкорумпованішою інституцією, зокрема на 6,8 бала з 10. Діяльність Кабміну, Міноборони, обласної та місцевої влади, Офісу Президента, Антикорупційних органів (НАБУ, САП, НАЗК) оцінюється по шкалі корумпованості у рамках 6-5 балів. Найпрозорішими українці вважають громадські організації, які займаються боротьбою з корупцією, та Президента України. Зокрема, його діяльність оцінюють у 4 бали.
З іншого боку, громадяни не мають одностайної думки щодо загального рівня корумпованості українського суспільства за рік війни. Третина вважає, що він підвищився. Ще 30% — що він не змінився. Кожен п’ятий опитаний упевнений, що корупція знизилася. А 17% не змогли дати однозначну оцінку.
Оцінка діяльності влади
82% українців упевнені, що найкраще влада справляється з проблемами оборона країни. В іншому:
- енергозабезпечення — 80%,
- зовнішня політика — 75%.
Понад половина опитаних задоволені діяльністю владу у сфері освіти (56%), охорони здоров’я (54%) та соціального захисту й пенсійного забезпечення (53%). Натоміть третина — не задоволені.
У середньому, кожен другий низько оцінює дії влади в економічній сфері та відбудові країни. Частіше негативно ставляться до діяльності у сфері боротьби зі злочинністю та правосуддя. Дві третини вважають, що держава робить недостатньо для боротьби з корупцією.
Опитування проводилося Центром Разумкова в лютому-березні 2023 року в усіх регіонах України, окрім тимчасово окупованих територій та на яких відбуваються бойові дії.
- Зеленський та Притула викликають в українців найбільше довіри.
Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.