Російський удар 21 листопада балістичною ракетою «Орєшнік», яка, ймовірно, є прототипом міжконтинентальної балістичної ракети, не свідчить про зміни в ударних можливостях РФ. Це також не є ризиком застосування ядерної зброї РФ.
Про це повідомили у звіті Інституту вивчення війни (ISW) за 21 листопада.
Зазначається, 21 листопада Росія «демонстративно» ударила по Дніпру балістичною ракетою з використанням боєголовок, що розділяються. Пізніше Президент РФ Володимир Путін озвучив назву цього нового виду балістики, назвавши її «ракетою середньої дальності «Орешник», яка призначена для доставлення ядерних зарядів, хоча під час запуску 21 листопада вона не несла його».
Як передає ISW, Путін риторично пов’язав цю атаку з російським ядерним потенціалом, а ще відкрито повідомив, що може атакувати західні держави, які підтримують українські удари по російському тилу.
«Путін постійно загострює війну самостійно, незважаючи на рішення Заходу, і постійно відмовляється від заходів у відповідь кожного разу, коли західні держави посилюють свою підтримку України. Раніше Путін погрожував суворою помстою, якщо західні країни нададуть Україні ракетну артилерію, танки, військові літаки та здатність завдавати ударів по Росії… Тож ані удар балістичною ракетою «Орешник», ані заява Путіна від 21 листопада не є суттєвою зміною російських ударних можливостей або ймовірності застосування ядерної зброї», — написали аналітики.
У ISW додали, російські війська регулярно запускають по Україні балістичні ракети «Іскандер», гіперзвукові балістичні ракети «Кинджал», а також крилаті ракети Х-101, які так само здатні нести ядерний заряд.
Єдиною новою характеристикою російських ударів по Дніпру 21 листопада, за словами аналітиків, була сама ракета «Орєшнік». Адже вона розлітається на кілька частин, завдаючи більших уражень.
У підсумку додається, ймовірно, РФ використала «Орєшнік» для демонстрації своєї сили та спроби нагадати про ядерні погрози. Проте аналітики ISW зауважили, що Захід має ефективні механізми стримування подібних загроз, і це не має впливати на рішення союзників щодо підтримки України.
Реакція світу на удар новою ракетою
Офіційний представник Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік сказав, в Організації Об’єднаних Націй занепокоєнні через застосування Росією міжконтинентальної балістичної ракети, яку Путін назвав «Орєшніком». За його словами, це є «тривожною подією», підкресливши, що «все це йде в неправильному напрямку».
Дюжаррік закликав сторони до деескалації конфлікту та зазначив, що подальша ескалація лише посилить страждання цивільних.
Водночас Сполучені Штати запевнили, що попереджали Україну та близьких союзників, що Росія готується до удару новою ракетою. У Білому домі підтвердили, що США вважають, що Росія запустила по Україні балістичну ракету середньої дальності.
«Останніми днями ми інформували Україну та наших близьких союзників і партнерів, щоб допомогти їм підготуватися», — запевнила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.
За її словами, США виділили Україні для посилення протиповітряної оборони сотні додаткових ракет.
На цю тему
- Путін використовує Україну як полігон: про удар міжконтинентальною ракетою по країні розповіли у матеріалі Ґвара Медіа.
- РФ вдарила по Дніпру міжконтинентальною балістикою та крилатими ракетами: є поранені.