Верховна Рада включила до порядку денного законопроєкт №10242 про посилення кримінальної відповідальності за оприлюднення інформації з реєстрів. 

Про це повідомив народний депутат Ярослав Юрчишин.

Він також додав, що представники комітету з питань свободи слова надавали пропозицію щодо консультації з журналістами та медіаекспертами.

«На нашу пропозицію, як Комітет з питань свободи слова, провести консультації з журналістами та медіа-експертами, представники більшості не відповіли. Тобто, опосередковано підтвердили, що законопроєкт потрібен лише для того, щоб закрити можливість розслідувачам ставити незручні питання про зловживання влади. Якщо ціль посилити захист реєстрів, то такий механізм точно можна знайти. Разом», – написав він.

Законопроєкт №10242

Законопроєкт був зареєстрований 9 листопада 2023 року. 2 грудня 2024 року відбулося друге читання.

Після цього, медійники, правозахисники та громадські активісти підписали звернення до Верховної Ради з проханням не підтримувати законопроєкт в чинній редакції, адже він «несе суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні».

Як зазначили в Детектор медіа, законопроєкт не передбачає механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію суспільного значення, тому це відкриває можливість для застосування негласних слідчих дій проти журналістів.

Всього, станом на 14:00 4 грудня, звернення до ВР підписали 216 медіаорганізацій та їх окремих представників. Серед підписантів, зокрема, редактор текстів Ґвара Медіа Олександр Манченко. Закон прийняли за основу 16 січня цього року. Друге читання відбулося 4 грудня 2024 року. Рішення не було прийнято, оскільки «За» проголосували 213 народних депутатів. 

Читайте також

  • ВР не підтримала законопроєкт про дані з держреєстрів.
  • ВР прийняла законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу: що зміниться.