Ввечері 28 жовтня 2024 року російська авіабомба влучила в один з підʼїздів Держпрому у Харкові. Також у ніч на 8 листопада внаслідок удару по Майдану Свободи був пошкоджений один з центральних під’їздів Держпрому. Втім місія ЮНЕСКО ще не оглядала будівлю.
Про це повідомила під час преспідходу заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко.
За її словами, причина в тому, що у великих міжнародних організацій є свої бюрократичні процедури, але організація об’єднаних націй з питань освіти, науки та культури [ЮНЕСКО – ред. ] підтвердила, що місія буде надіслана до Харкова.
«Вони зараз випрацьовують механізми, тому що не було попереднього досвіду, що на прифронтовій території був внесений об’єкт під посилений захист, відповідно до другого протоколу Гаазької конвенції, щоб вони прислали сюди місію. Це для них складно, і це не наша проблема. Це складність міжнародної організації, їх протоколи, їх регуляції», – розповіла Григоренко.
Нагадаємо, що у листопаду 2024 року ЮНЕСКО заявили, що готові допомогти Харкову з пришвидшенням процедури внесення Держпрому до Списку всесвітньої спадщини.
Під час зустрічі з головою Бюро ЮНЕСКО в Україні Кʼярою Децці Бардескі було обговорено необхідність внесення не тільки будівлі Держпрому, а й усього ансамблю площі Свободи до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це сприятиме їх посиленому захисту.
Зараз Держпром знаходиться у Попередньому списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У 2023 році його внесли до списку культурних цінностей, які перебувають під посиленим захистом організації.
Читайте також
- Збитки для Харкова внаслідок російського удару по майдану Свободи оцінюють у понад 200 мільйонів.