У Краснограді Харківської області затвердили перенесення дати дня міста з 19 вересня на 11 серпня.
Про це повідомили активісти проєкту «Деколонізація України».
«Це день народження міста Краснограда, день його заснування, а день визволення в Другій світовій війні 19 вересня в нас як був, так і є. Щоби перенести дату, історики та краєзнавці займалися цим питанням. Ми історично правильно зробили, тому що дату заснування міста Краснограда ми не святкували. Ми святкували тільки день визволення від німецько-фашистських військ. Тепер 11 серпня ми будемо святкувати день народження міста», — розповіла у коментарі Ґвара Медіа Світла Кривенко, міська голова Краснограду.
Активісти опублікували також текст рішення Красноградської міськради:
Нагадаємо, що у Харкові теж день міста святкують у день визволення Харкова від німецьких військ 23 серпня. Проте на думку місцевих активістів, дату необхідно перенести.
23 серпня зробили Днем Харкова у 1997 році поєднавши дату з днем звільнення міста від німецьких військ у 1943 році. До цього, починаючи з 1987 року, Днем міста вважалося 20 вересня.
На думку Діни Чмуж, через цей день просували радянські наративи.
«Святкуючи цей день ми також включаємося в парадигму Російської Федерації, а нам треба з неї виходити. Об’єднання в одну дату Дня Харкова та дня його визволення мало на меті посилити та сакралізувати ідейне свято перемоги однієї окупаційної влади над іншою», — розповідає мисткиня.
Зокрема, в 1997 році рішення об’єднати День міста та День визволення Харкова схвалив тодішній міський голова Микола Пилипчук, який наголошував, що «главная ідєя — прєдать єдіному праздніку максімум значімості».
«Тобто прирівняти багатошарову українську ідентичність Харкова суто до дня визволення від німців та до тези, що Харків — це радянське місто», — коментує Діна.
Тому вона переконана, що зараз прив’язуватися до цієї дати — недоречно, оскільки йде переакцентуація уваги.
Також вона зазначає, що 23 серпня маршал Конєв передчасно відзвітував про звільнення Харкова, однак насправді тоді ще точилися бої на околицях. Місто остаточно звільнили 29 серпня. Більше про день міста Харкова – читайте за посиланням.