У Михайлівському соборі та на Майдані Незалежності в Києві попрощалися із загиблим пілотом F-16 з Харкова Максимом Устименком. Він загинув у ніч на 29 червня під час відбиття масованої повітряної атаки РФ, коли відвернув пошкоджений літак від населеного пункту через, що не встиг катапультуватися.

Церемонія прощання відбулася в четвер, 3 липня, передає «Суспільне».

Максим був одним із 15 випускників Харківського університету Повітряних сил імені Кожедуба у 2016 році, коли Україна вперше змогла випустити бригаду винищувачів на МіГ-29 і штурмовиків на Су-25.

«Я знаю кожного з тієї п’ятнадцятки. На жаль, шестеро з них уже загинули. Максима поховають у Київській області, де мешкає його родина. Він зовсім недавно придбав там житло, але саме в цей двір кілька місяців тому прилетів “шахед”. Це нове житло, про яке він мріяв, було зруйноване», — говорить заступник командувача Повітряних сил, бригадний генерал Сергій Голубцов.

Прощання з Героєм України Максимом Устименком / Фото: Олександр Магула, Суспільне

Максим Устименко був у першій групі із 12 пілотів, які першими пройшли навчання на F-16 та літав на ньому з літа минулого року. А загиблий льотчик та Герой України Андрія Пільщиков був його однокласником.

Уточнюється, саме F-16, який пілотував Максим Устименко, збив сім шахедів під час масованої російської атаки 29 червня 2025 року. Що саме стало причиною падіння винищувача стане відомо, коли Україна закінчить розслідування.

«У повітрі було дуже багато цілей, які потрібно знищити. Я переконаний, якби у нього був хоча б один шанс вижити, він би ним скористався. Літак був пошкоджений і треба ще ухилити його від населеного пункту, зберігши керованість. Це дуже важко, але Максим це зробив», — сказав заступник командувача повітряного командування «Захід», бригадний генерал Олег Захарчук.

Прощання з Героєм України Максимом Устименком / Фото: фейсбук-сторінка Ян Доброносов

Максим також був одним із тих, кого на початку російського вторгнення називали “Привидами Києва”.

«Він легко опанував літак МіГ-29 та F-16. Максим знищив перші дві крилаті ракети над Обуховом у перші дні вторгнення, коли вони йшли прямо на Київ. Саме пілоти бригади тактичної авіації тоді захистили столицю», — зазначив Захарчук.

Наразі Устименка посмертно нагородили почесним знаком «Комбатантський хрест» за наказом головнокомандувача, а також нагрудним знаком Повітряних сил ЗСУ посмертно. Одразу після загибелі він також отримав звання Героя України посмертно, присвоєне йому президентом.

Читайте також