Відновлення планують за принципом «альтернативного шляху відбудови навчальних закладів, які постраждали від дій Росії».

Про це Ґвара Медіа повідомило харківське архітектурне бюро IK-architects , яке є одним з ініціаторів проєкту.

У липні 2024, вони підписали меморандум з міською радою та Благодійним фондом «Гефест» на відбудову зруйнованого ліцею №47 міста Харкова.

IK-architects отримали дозвіл на проєктування від керівництва ліцею та Департаменту освіти Харківської області, обстежили будівлю для виявлення фрагментів, які можна зберегти та провели геодезичну та геологічну роботу. Тож наразі займаються створенням архітектурного плану. Саме втілення ініціативи в реальність належить фонду «Гефест», який проводить всі відповідні тендери.

«Ми будемо поступово, поетапно відбудовувати ліцей та звітувати нашим інвесторам», — розповіли в IK-architects.

Про строки виконання робіт інформації поки нема. Однак архітертори впевнені, процес не буде швидким. Адже роботу виконуватимуть сторонні підрядники, а також співпраця з комунальними інституціями може зайняти трохи більше часу. Крім того, збір коштів на відбудову не буде швидким, адже потрібно залучити кількох інвесторів. Питання обстрілів та відключень електроенергії — так само впливає.

Більше про проєкт

Відбудова відбувається в межах соціально-архітектурного проєкту «Майбутнє Минулого», який покликаний відбудовувати та захищати памʼятки українських міст.

До 5 жовтня 2024 року відкритий Open Call на подачу об’єктів або локацій, які потребують реновації. Запропонувати обʼєкт можна за посиланням.

«Наш головний принцип — розвиток через збереження. Саме тому, навіть у зруйнованому ліцеї, ми намагаємось зачепитися за вцілілі частинки будівлі, зберегти її та вшанувати», — пояснили в IK-architects.

Чому це важливо?

В Національному плані відновлення вперше зʼявився принцип «Build Back Better». Його презентували після конференції з відбудови України в місті Лугано у Швейцарії. У документі йшлося, що це має стати одним із керівних принципів відновлення країни.

«Відбудова з кращою якістю та застосуванням більш просунутих технологій, як порівняти з утраченими активами. Узгодження відбудови України з принципами ЄС: зеленого переходу й цифрової трансформації», — пояснювали значення терміна автори проєкту.

Тому проєкт відбудови Ліцею може відповідати цьому принципу.

Зображення зруйнованого ліцею №47 / Фото: Олег Синєгубов

Нагадаємо, Харківський ліцей №47– загальноосвітній навчальний заклад ІІ-ІІІ ступеню з профільним навчанням за природничо-математичним, суспільно-гуманітарним та технологічним напрямами. Навчальний заклад на Павловому Полі зазнав руйнувань від російського ракетного обстрілу 4 липня 2022 року. Будівля втратила кілька поверхів, рухнули перекриття, вибухом повибивало вікна.

Читайте також