15 липня в Основ’янському районі Харкова відкрився перший Центр надання адміністративних послуг для внутрішніх переміщених осіб [ВПО – ред.] в Україні. Журналісти Ґвара Медіа відвідали заклад та поговорили з переселенцями, які розповіли чому це місце важливе для них. Детальніше читайте у фоторепортажі.
«Цей центр ми відкрили як відповідь на нагальну потребу: допомогти людям, які були вимушені покинути свої домівки через війну», – розповідає керівниця ЦНАПу для ВПО Наталія Левкова.
За її словами, основна мета центру – максимально швидко надати переселенцям усі необхідні послуги. Тут працюють представники пенсійного фонду, центру зайнятості та податкової служби. Зокрема, спеціалісти проводять консультації та орієнтують відвідувачів, куди звернутися далі.
Крім адміністративних послуг, переселенці можуть отримати психологічну підтримку та гуманітарну допомогу.
«Так, у нас існує попередній запис, але водночас працює й поточна черга. Людина приходить, і ми приймаємо її одразу. Сьогодні перший день роботи, і люди вже йдуть до нас», – додає Левкова.
Директорка Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку Вікторія Китайгородська додала, що в ЦНАПі організували 10 робочих місць для прийому та два робочих місця для консультації. Також в приміщенні надають свою допомогу двоє працівників одного з банків.
Переселенка Аня з міста Охтирка Сумської області відвідала центр, аби дізнатися детальну інформацію та поділитися зі своїми друзями, які також є внутрішньопереміщеними особами. Вони всі разом живуть у гуртожитку.
«Там [в гуртожитку — ред.] багато сусідів, яким складно ходити. А я можу сходити, розповісти детально і допомогти їм», – поділилася дівчина.
Вона додає, що для неї «плюсом» зокрема є можливість працевлаштування через ЦНАП.
«Можна працевлаштуватися за направленням, на якому ти навчаєшся, тобі можуть підібрати за твоїм дипломом і ти відразу матимеш гарні можливості вибору», – додала Аня.
Яна, якій довелося у 2022 році через бойові дії покинути рідне селище Покотилівка, що на Харківщині, наразі проживає у гуртожитку в Харкові. Дівчина вважає, що відкриття цього окремого ЦНАПу для ВПО – є гарною ініціативою міста для тих людей, які погано знають Харків та його можливості.
«Це дуже гарна ініціатива міста для тих, хто щойно евакуювався і не дуже знає місто. Бо щоб оформити статус ВПО ви повинні звернутися в одну організацію, щоб отримати гуманітарну допомогу або підтримку з інших питань, ви повинні звернутися в різні місця. А тут ця послуга – комплексна. Ви можете прийти сюди розв’язати одне питання і вирішити ще декілька одразу», – наголосила переселенка.
Адміністраторка ЦНАПу для ВПО Олена Олійникова розповідає, що зранку у перший робочий день до неї звернулися три переселенки, всі – пенсіонерки. Одна жінка приїхала з Донецької області, тимчасово живе у сестри. Вона оформлювала первинний статус ВПО. Також адміністраторка допомогла їй подати повідомлення про пошкоджене майно та заяву на компенсацію.
Інша жінка – переселенка, яка раніше мешкала у Львові, а тепер живе у Слобідському районі Харкова. Вона разом з родиною орендує житло і також оформлювала статус ВПО.
Графік роботи Центру: понеділок – четвер: 08:00-17:00; п’ятниця: 08:00-15:45. Телефон для довідок: 0 800 573 434.
Читайте також
- У Харкові відкрився Куп’янський ХАБ для переселенців — фоторепортаж
