У Харкові 19 травня, в день народження загиблої поетки й художниці Вероніки Кожушко, відбулося вручення премії «Генерація Ніка», заснованої на її честь для підтримки молодих митців і літераторів. Журналісти Ґвара Медіа долучилися до церемонії нагородження, детальніше дивіться у фоторепортажі.
Щорічну премію створено за ініціативи батьків Вероніки, Харківського ЛітМузею та фонду Сергія Жадана. Вона присвячена Вероніці Кожушко та всім талановитим українським дітям, яких вбила Росія, зазначають у Благодійному фонді «Ніка Генерація».
«Вона нас дуже любила, ходила на всі концерти, на акції. І ми її любили. Справжня подружка наша була. Дуже приємно завжди було її бачити, вона приїжджала і в інші міста на виступи», – згадує письменник, музикант та військовослужбовець Сергій Жадан.
Участь у премії «Генерація Ніки» беруть творці віком від 16 до 21 років. Цього року на конкурс надійшло 170 робіт, серед яких 42 – у категорії живопису та 128 – у літературній. Окремо на спеціальну відзнаку від студії «Aza Nizi Maza» було подано 37 робіт.
У категорії «Живопис» перемогла Софія Фадєєва. У номінації «Література» переможницею стала Лілія Поливода. Мисткині отримали грошову винагороду у розмірі 40 000 гривень, статуетку «Генерація Ніки» та диплом. Спеціальну відзнаку від художньої студії «Aza Nizi Maza» отримала Софія Сизоненко.
«Вероніка Кожушко – харківська художниця та поетка, яка загинула внаслідок російського ракетного удару 30 серпня 2024 року. Ніка загинула у 18 років і по собі лишила невелику, але яскраву та виразну творчу спадщину – кілька десятків художніх робіт та незавершений поетичний рукопис», – розповідають організатори.
Батько Вероніки Кожушко, Ігор Кожушко, розповів, що на премію надсилали твори з усієї України та з-за кордону. Лауреатками стали дві учасниці зі Львова, а також дівчата з Сум і Києва.
Він також поділився, що після загибелі доньки отримав пропозицію з Німеччини виставити оригінали картин доньки, але відмовився, оскільки їх потрібно було передати назавжди. У виданій книзі зібрані вірші, проза та малюнки Вероніки, однак, за словами батька, частина її творчості досі не опублікована.
«Вона [Вероніка Кожушко – ред.] регулярно ходила до кав’ярні в якій я працюю. Майже кожного дня бачились. Для мене це [премія «Генерація Ніки» – ред.] більше як про підтримку пам’яті про неї, підтримку її батьків», – поділився знайомий Вероніки Костянтин.
У коментарі журналістці Ґвара Медіа директорка ЛітМузею Тетяна Пилипчук зазначила, що уже в перші дні на премію зареєстрували понад 40 заявок, а наприкінці прийому їх стало ще більше.
«Ми навіть не очікували, що буде стільки бажаючих. Технічний відбір пройшли 170 заявок, переважна частина – з літератури. Було чимало заявок від 16-річних учасників, втім, старших митців ще більше», – коментує директорка.
«Ніка дуже надихалась діячами культури «Розстріляного Відродження» – і сама стала однією з «Розстріляного Відродження» 21 століття. Ніка стала своєрідним символом серед творчої молоді міста Харків», – розповів батько Ніки Ігор Кожушко.
Читайте також
- Донька загиблого військового організувала у Харкові майстер-клас із малювання в пам’ять про батька — фото.
