З 1 жовтня 2023 року жінки, що мають медичну та фармацевтичну спеціальність, мають стати на військовий облік. Для жінок цих професій він існував і раніше, але зараз за ігнорування обліку передбачатиметься покарання.
Про це повідомив начальник відділу військово обліку, бронювання та впровадження ЄДР військовозобовʼязаних сектору мобілізаційно-оборонної роботи Харківського ОТЦК та СП Любомир Хомицький під час брифінгу.
Відповідно до наказу Міністерства оборони України № 313, жінки-медики всіх спеціальностей та фармацевти відтепер зобов’язані стати на військовий облік. Критерії для військовозобов’язаних жінок такі ж, як і для чоловіків — від 18 до 60 років. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи.
Після постановки на облік військовозобов’язані жінки мають такі самі обов’язки, як чоловіки, зокрема:
- проходити підготовку до служби;
- повідомляти у військкомат про зміни в житті (сімейний статус, місце проживання або реєстрації, отримання інвалідності або статусу внутрішнього переселенця);
- повідомляти в ТЦК про працевлаштування.
Медики, які не стануть на облік, сплачуватимуть штраф. Студенткам медичних вишів дається 1 місяць, щоб прибути до ТЦК, а у разі неявки вони отримають штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень. Також штрафи передбачені для роботодавців, у яких працюють невраховані військовозобов’язані жінки.
Як встати на військовий облік жінкам:
- Постанова Кабінету Міністрів України №1487 регулює, як стати на облік жінкам-медикам: військовозобов’язані жінки стають на облік ще під час навчання у вищому навчальному закладі. За 2 місяці до закінчення навчання виші надають список випускників та випускниць у ТЦК. А протягом 1 місяця після закінчення навчання медики мають самі з’явитися до військкомату. Також з 1 жовтня до ТЦК мають самі з’явитися всі жінки-медики, які досі не перебувають на військовому обліку.
При собі потрібно мати пакет документів:
- заява про взяття на облік;
- паспорт або ID-карта;
- ідентифікаційний номер;
- документ про отримання спеціальності / професії;
- довідка по роботі із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
- свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
- свідоцтво про одруження;
- фотографії 3х4.
Після цього на військовозобов’язану заводиться особиста справа і її направляють на медогляд.
Військовий облік для вагітних і матерів:
- Вагітні жінки-медики та матері малолітніх дітей також зобов’язані з’явитися до військкомату, як і всі працівниці медичних спеціальностей. Однак вагітні жінки відразу визнаються непридатними до служби за станом здоров’я не залежно від терміну. Медики-матері будуть визнані непридатними до призову, якщо виховують дітей самостійно, мають 3 і більше неповнолітніх дітей або виховують дитину з інвалідністю, а також якщо їхній чоловік служить в ЗСУ.
Чи будуть мобілізувати жінок після постановки на облік:
- Постановка на військовий облік не означає, що жінку покличуть на фронт. Мобілізація жінок в Україні не проводилася і не планується, в ній нема потреби. Жінки, які зараз служать у ЗСУ, є добровольцями. Медиків не можуть мобілізувати без згоди.
Чи випускатимуть жінок-медиків за кордон:
- Наразі Закон України не обмежує виїзд військовозобов’язаних жінок за кордон.
Читайте також
Президент України Володимир Зеленський звільнив Ігоря Танцюру з посади командувача Сил територіальної оборони ЗСУ та призначив на цю посаду Анатолія Баргилевича. Відповідний указ №678/2023 з’явився 9 жовтня на сайті глави держави.