В Україні у 2024 році закрили майже 210 тисяч фізичних осіб-підприємців. Це найвищий показник закриттів за останні п’ять років.
Про це стало відомо у матеріалі від YouControl.Market.
Зазначається, що найбільше закривали ФОПи у секторі роздрібної торгівлі та ІТ.
Так, за 2024 рік приріст закриття відносно 2023 року склав понад 32%. Крім цього, реєстрація нових ФОПів знизилася на 5% відносно до 2023 року.
Уточнюється, найбільшу кількість ФОПів українці закрили у жовтні 2024 року: понад 23,7 тисячі. Кількість закриттів у грудні склала понад 22 тисячі.
«Однак, через злам роботи реєстрів, ми маємо дані лише станом на 18 грудня 2024 включно. І варто відзначити, що спад бізнес активності під кінець року є традиційним», – йдеться у повідомленні.
Також фінансовий аналітик Роман Корнилюк назвав ключові причини масово закриття ФОП. На його думку, на зростання кількості закриттів впливала економічна політика та комунікації регуляторів у сфері змін до податкового законодавства, а найголовніше, що з 1 січня 2025 року для ФОП сплата Єдиного соціального внеску [ЄСВ — ред.] тепер обов’язкова. Також загальна ситуація в країні під час війни не є сприятливою для ведення бізнесу.
«Далеко не кожен ФОП – це представник мікробізнесу в класичному вигляді. Існує чимало схем з використання ФОПів для мінімізації оподаткування, які в ході боротьби з ними з боку регуляторів можуть як знижувати необхідність в існування частини “фіктивних” ФОПів, так і генерувати попит бізнесу на ФОПи-одноденки, які за своєю природою змушені з певною періодичністю масово закриватися», – додав Корнилюк.
Нагадаємо, що 27% опитаних підприємців планують закриватися найближчим часом. Більша частина таких бізнесів припиняють роботу через різке зростання податкового навантаження.
Усього в опитуванні взяли участь 31 694 підприємців. Так, 27% або ж 8621 опитаний власник бізнесу планує закриття найближчим часом. 2297 або ж 7% планували закритися у 2024 році. Ще 20% або 6324 учасників зазначили, що планують припинити діяльність у 2025 році.
Більша частина з тих, хто планує закриття – а саме 62% – вирішили закриватися через підвищення податків. Ще 19% підприємців припиняють роботу через проблеми у бізнесі.