8 березня харківська громадська організація «Сфера» провела акцію щодо перейменування вулиці на честь військовослужбовиці Яни Червоної.
Близько 10 ранку на перехресті вулиці Наукова та Новгородської зібрався натовп харківських активістів, які вшановували пам’ять полеглих захисниць України та закликали перейменувати вулицю Новгородської на честь Яни Червоної.
«Сьогодні ми вирішили прийти сюди для того, щоби привернути увагу до вже не нової ініціативи — перейменування вулиці Новгородської на честь харківської волонтерки та військової Яни Червоної. Вона була дуже залучена в боротьбу за перемогу України з 2014 року й загинула ще до повномасштабного вторгнення. Ми вимагаємо від міської влади вшанувати її пам’ять та визнати її вклад таким, щоби перейменувати вулиці Новгородську на її честь», — зазначила співзасновниця «Сфери» Анна Шаригіна.
Активісти на хвилину зупинили рух транспорту на перехресті, де оголосили промову із закликом перейменувати вулицю, а також розмалювали через трафарет дорогу по вулиці Новгородська, а харківська художниця Ірина Водолаз намалювала мурал присвячений волонтерці.
Анна Шаригіна зазначає, що ця ініціатива не нова, однак на цю вулицю є запит від інших мешканців, тож активісти вирішили підтримати цю ініціативу, громадян та родину Яни. На акції також був присутній брат Яни, нацгвардієць Владислав.
Яна Чернова жила в Харкові, була учасницею місцевого Євромайдану. З літа 2014, коли почалися бойові дії на Донбасі, була волонтеркою, допомагала добровольчому батальйону «Айдар». У 2016 році вирішила піти на службу до ЗСУ. Яна Червона була кулеметницею, узяла позивний «Відьма». 2 квітня 2019 року на Луганщині внаслідок обстрілу з важкої артилерії Яна загинула.
Владислав зазначив, що перейменування вулиці на честь його сестри, важливо для нього, його родини, мами, дітей та чоловіка Яни, аби більше пам’яті залишилося про неї.
«Я вважаю, що це набагато важливіше ніж назвати вулицю на честь Новгороду. Мені дається вже давно потрібно завершити декомунізацію. Чому б не назвати на честь харківської захисниці?», — додав Владислав.
Брат Яни з 1 березня 2022 року також пішов на службу. За його словами, Яна показала шлях, за яким Владислав пішов.
«Вона була справжньою жінкою, мамою та лідером. Це відчували всі. Цим вона і брала. «Фея для своїх та відьма для чужих», так вона сміялася про свій позивний».
Героїням Слава!
Також біля будівлі Харківської облдержадміністрації активісти вшанували пам’ять жінок, які боронили Україну. З прапорами України та портретами загиблих захисниць усі охочі прийшли до ХОДА.
«Завжди важливо пам’ятати про рівноправність, а 8 березня може стати важливим прикладом, щоб сфокусувати свою увагу на жінках. Наша команда й люди, які зібралися, ми віримо, що лише гуртуючись навколо того, що нас об’єднує ми можемо досягти значних успіхів. Ми маємо підтримувати ЗСУ й жінок, які йдуть служити, які допомагають, виконують тяжку роботу, тому ми закликали на оклик «Слава України» відповідати «Героїням Слава»», — додала Анна Шаригіна.
Читайте також
- У Харкові проходить акція щодо перейменування вулиць на честь жінок — фото.