24 лютого, під час візиту прем’єр-міністра Матеуша Моравецького до Києва, Україна отримала перші чотири танки Leopard 2. Цю історичну подію висвітлили провідні міжнародні видання, не оминули її й фейкороби Росії. Як російська пропаганда відреагувала на новину, читайте в нашому матеріалі.

Перший захоплений Leopard 2A5 в Бахмуті

Фейк. Згідно з повідомленнями проросійських Telegram-каналів, 1 березня о 8:40 ранку поблизу Бахмута російським військовим вдалось захопити непошкоджений танк з повним боєкомплектом та екіпажем. Ця новина спричинила ажіотаж серед фейкоробів.

Колаж Gwara Media

Ця інформація є цілковитою брехнею.

Насправді прапор Росії на фото було додано за допомогою фоторедагування, а саме зображення знаходиться в мережі вже 16 років.

Для створення більш правдивої картини на фейкове фото додали також напис із датою та часом.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Знищення колони танків Leopard у Часовому Яру

Фейк. Цю інформацію також поширюють російські пропагандистські канали. Згідно з повідомленням, представники Міноборони РФ та Пригожин зазначили: у Часовому Яру було знищено колону танків Leopard 2. Всього було уражено 32 позиції.

Ця новина також набула популярності серед російської аудиторії. 

Проте це черговий фейк.

Насправді на першому фото зображено потяг, зруйнований внаслідок Арзамаської залізничної катастрофи, що сталась у 1988 році.

На другому фото — обвуглені залишки одного з танків Leopard 2 під час турецької військової операції під назвою «Щит Євфрату». Фото, за даними видання Daily Mail, отримано з відео ІДІЛ в січні 2017 року.

Окрім того, жодних «підтверджень» цієї брехні ні на сторінці Міністерства оборони РФ, ні на сторінках ватажка ПВК «Вагнер» знайдено не було. 

Відео бою між Т-90 та Leopard 2

Фейк. Одним з чергових фейків від російської пропаганди є відео, де нібито танк Т-90 вступив у бій з німецьким Leopard 2.


У дописі додають відео, яке, за словами фейкоробів, зафільмував безпілотник.

Ми перевірили цю інформацію і з’ясували, що це також фейк.

Насправді раніше це відео вже поширювали й самі пропагандисти. Так ще 9 листопада 2022 року на ньому було зображено бій танків Т-72М1 та Т-72Б3.

https://youtu.be/XdzwRzXo6sU

Ми не можемо підтвердити достовірність цього відео, оскільки невідомо, де та ким саме воно було записане. Проте зауважимо, що з’явився відеозапис задовго до постачання Україні танків Leopard 2. Отже, на ньому жодним чином не може бути зображено бій між Т-90 та німецьким танком.

Висновок

Активна спекуляція на темі постачання Україні танків свідчить про те, що російська пропаганда намагається докласти всіх зусиль, щоб переконати аудиторію в тотальній «перемозі» власної окупаційної армії. Проте через низьку якість таких новин навіть російська аудиторія починає підозрювати пропагандистів у поширенні дезінформації. Скоріше за все, щодо танків Leopard 2 було ухвалене рішення створити інформаційний шум та переконати аудиторію не якістю, а кількістю. Саме тому ми й продовжуємо роботу, аби протидіяти роботі пропагандистів та висвітлювати реальний стан подій.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!