Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Виправдання звірств російської армії на новій обкладинці Charlie Hebdo
Фейк. 1 грудня в телеграм-каналі «Первый Харьковский» поширили обкладинку спеціального видання французького сатиричного журналу Charlie Hebdo на якому зображено Папу Римського в образі педофіла. На карикатурі він тримає дитину за сідницю та промовляє наступні слова: «Тримайте своїх дітей подалі від цих жорстоких та небезпечних бурятів».
Насправді ця інформація не відповідає дійсності.
Насамперед ми перевірили наявність цього випуску на офіційному сайті журналу. Останній випуск вийшов 30 листопада під номером 1584. Фейкова обкладинка “вийшла” під номером 1585. Такого випуску на сайті немає, що підтверджує його фейковість.
Також ми перевірили штрих-код обкладинки наданої пропагандистами. Всі планові випуски маркуються L 14057, а всі спеціальні L17148. Фальшива обкладинка вийшла з кодом L17158, що ймовірно є поєднанням обох кодів.
Також ми з’ясували чому саме пропагандисти обрали таке зображення та фразу, що стосується бурятів. Детальніше читайте в нашому матеріалі, який згодом буде опублікований.
Військових ЗСУ за кордоном навчають лише танцювати
Маніпуляція. Таку інформацію поширили російські пропагандисти з посиланням на відео тренувань українських військових у Великій Британії.
«Потужна підготовка інструкторів НАТО: ВСУшників навчають дико волати й кривлятися» – пишуть фейкороби.
Проте, насправді ця інформація є брехливою.
Дійсно, таке відео поширили на сторінці Міністерства оборони Великобританії. Так в дописі повідомили про те, що 120 інструкторів з Нової Зеландії підтримують навчання українських солдатів. Наразі понад 7400 військових пройшли підготовку у Великій Британії. А на відео зображено привітання військових Міністра оборони Бена Уоллеса традиційною гакою.
Танок гака насправді ж є новозеландським маорійським ритуалом. Вперше її використовували воїни маорі перед боєм. За допомогою рухів та своєрідної міміки, що поєднувалась з гучним рухом вони намагались залякати ворога та налаштуватись на бій. В сучасній Новій Зеландії цей танок є шаною традиціям та вірувань.
Тому в цьому випадку це виконання немає нічого спільного з тим, про що пишуть в пропагандистських каналах. І Нова Зеландія, і Велика Британія надають допомогу Україні та приймають біженців. Такий танок привітання є вираженням українських військових великої шани та подяки інструкторами. Проте, ймовірніше за все, російським пропагандистам такі почуття невідомі.
Паливні субсидії від OKKO
Шахрайство. Мережею шириться інформація про те, що перейшовши за посиланням нібито від компанії OKKO та пройшовши тестування можна отримати паливну субсидію від мережі АЗС.
На сайті вказано, що присвячена ця акція 21-й річниці існування компанії та виграш складає 5000 грн. Також наведено коментарі осіб які отримали подарунок. Проте, насправді ця інформація не відповідає дійсності.
Насамперед звертаємо вашу увагу, що мережа OKKO відкрила першу АЗС у 1999 році, тому ніяк не може святкувати двадцять першу річницю у 2022 році.
А новину про виплату паливних субсидій спростувала і сама мережа на своїй сторінці в Instagram.
Раніше фактчекери Gwara Media спростовували інформацію про подібне шахрайство з подарунками від Нової пошти та Укрпошти. Детальніше читайте в матеріалі за посиланням.
Закликаємо вас відповідально ставитись до безпеки власних даних та не переходити за сумнівними посиланнями.
Польські прикордонники шукають способи не пропускати українців
Маніпуляція. Про це пишуть російські пропагандисти з посиланням на польську газету.
Ця інформація не відповідає змісту оригінальної статті Gazeta Wyborca та не має нічого спільного з реальністю.
Дійсно, в цьому виданні було опубліковано матеріал, в якому Асоціація правової інтервенції порушила питання в’їзду українських біженців до Польщі. Насправді ж проблеми з переходом кордону виникли через те, що в березні польська влада прийняла закон, який дозволяє українцям повернутись на територію Польщі без втрати пільг навіть після 90 днів перебування, якщо вони виїхали менше ніж на 30 днів.
Проте, прикордонники керувались Шенгенським кодексом про кордони, згідно з яким особи які пробули в країні вже 90 днів можуть повернутись не раніше ніж ще через 90 днів.
Асоціація правової інтервенції підняла цю тему для того, щоб знайти певне вирішення за умови можливого збільшення біженців внаслідок спроб Росії залишити Україну без світла.
«Навіть якщо у людини з України немає всіх документів, її мають пропустити з етичних міркувань» – говорять в організації.
Таким чином варто спростувати інформацію про те, що польські прикордонники навмисно шукають способи не впустити українців до Польщі. Причиною непорозумінь є саме питання законодавства. Проте їх наразі намагаються вирішити.
Чехословацький мультик передбачив сучасну дійсність в Україні без цивілізації
Фейк. В мережі поширили відео на якому зображено кадри з мультфільму де головний герой залишився без електроенергії та інших комунікацій. Все це відбувається під звуки гімну України.
«Позбавлення всіх благ цивілізації, а також здобуття кувалди як новий робочий інструмент завершують інтеграцію України до європейської родини», – пишуть фейкороби.
Проте, насправді цей мультфільм немає нічого спільного з Україною.
Це мультик 1984 року «Крот уві сні».
За сюжетом цього мультика людство від ери електрики уві сні головного героя поступово повертається до прадавніх часів, коли не було ані електрики, ані водопостачання, а малюк Крот допомагає чоловіку подолати перешкоди, потім чоловік прокидається і їде на свою роботу на автомобілі разом з кротиком.
Фейкороби просто вирізали з мультика деякі моменти і наклали Гімн України, проте таким чином можна поступити з будь-яким відеороботами, тож у російської пропаганди, а натомість і у нас з вами ще дуже багато роботи.
Тож ми закликаємо вас не піддаватись російським маніпуляціям та завжди перевіряти інформацію.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.