Статут Харкова та до чого тут громадська участь

Ґвара Медіа - 12 Cерпня 2024 | 11:11

Авторка колонки: Марія Богаєнко — аналітикиня проєкту «Promoting Citizen Oversight and Engagement in Local Political Processes» АЦ «Обсерваторія демократії».

Статут — основний локальний документ, що регулює усі аспекти життєдіяльності громади. Утім, він не був обов’язковим до цьогорічних змін у Законі України «Про місцеве самоврядування» та інших дотичних законодавчих актів. Оновлене законодавство зобов’язує місцеві ради розширити перелік форм громадської участі, які мають бути закріплені в статутах громад.

Що з новим Законом та його значенням для Харкова

17 травня Верховна Рада прийняла Закон, який зобов’язує місцеві ради громад до 1 січня 2027 року розробити та затвердити нові статути або увідповіднити до нових норм чинні. Востаннє зміни до Статуту Харківської громади міськрада вносила ще наприкінці 2015 року. Наразі він лише частково відповідає вимогам новоприйнятого Закону і деякі його положення слід, як мінімум, доповнити та переробити.

Харківська міська рада має закріпити п’ять інструментів участі, передбачених новим Законом, але наразі відсутніх у Статуті. Це електронні петиції, участь жителів у розподілі коштів місцевого бюджету, публічні консультації, громадська оцінка (експертиза) діяльності виконавчих органів ради та посадових осіб, консультативно-дорадчі органи при органах місцевого самоврядування та їх посадових особах.

Також вона має зафіксувати право молоді, починаючи з 14 років, подавати електронні петиції  (наразі мінімальний вік авторів петицій в Статуті не вказаний), брати участь в місцевих ініціативах, громадських слуханнях (які зараз доступні лише для повнолітніх осіб) і публічних консультаціях (які не закріплені в Статуті як форма громадської участі й не мають власного Положення чи Порядку проведення).

Ще у Статуті Харківської громади зазначений такий інструмент громадського залучення як «участь у роботі органів місцевого самоврядування». Це формулювання є досить загальним, оскільки не уточнює, що саме мається на увазі під цією «роботою». Якщо міська рада збереже цю форму громадської участі у новій редакції Статуту, то має її деталізувати.

На додачу, чинна редакція страждає на колізії, які міськрада має прибрати. По-перше, це розбіжність між переліком форм громадської участі та їхніми описовими статтями. Так, описи та механізми реалізації електронних петицій і дорадчого опитування в Статуті присутні, а в переліку такі форми участі — відсутні.  З «участю у роботі органів місцевого самоврядування» ситуація зворотна: вищезгадана форма громадської участі закріплена у переліку, а опису в окремій статті не має. 

По-друге, це форми громадської участі, які на практиці проходять зараз або проходили раніше, однак юридично досі не закріплені. Як-от, «бюджет участі», який реалізовувався у Харкові з 2018 по 2021 роки, чи «громадські обговорення у формі електронних консультацій», які проводилися восени 2023 року щодо перейменувань топонімів.

Зміни, які Харківська міська рада має внести до Статуту громади, щодо громадської участі. Інфографіка: Макс Гармаш, Ґвара Медіа. Джерело: Аналітичний центр «Обсерваторія демократії».

Верховна Рада надала керівництву громад багато часу на розробку статуту (2,5 роки), що може спокусити Харківську міську раду ще досить надовго відстрочити цей процес. Саме тому слід нагадати, що розробка основного локального нормативно-правового акту має проходити із широким залученням громадськості, а це займе тривалий час. Тож, міськрада має починати розробляти новий Статут або переглядати чинний з внесенням змін, визначених Законом, вже зараз, не чекаючи 2025 чи 2026 років.

Як міськрада має організувати процес оновлення Статуту доступним для громадськості

  1. Створити окремий розділ, присвячений процесу розробки Статуту, на офіційному сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету;
  2. Сформувати робочу групу не лише з чиновників міської ради, а і з представників громадянського суспільства;
  3. Висвітлювати увесь процес розробки Статуту на сайті. Передусім публікувати протоколи засідань робочої групи;
  4. Організувати багатоканальний прийом пропозицій громадськості до проєкту нової редакції Статуту;
  5. Проводити громадські слухання з обговорення проєкту нового Статуту (зрозуміло, з завчасним публічним оголошенням та оприлюдненням матеріалів їх проведення: протоколом, відеозаписом тощо).

Висновок

Статут є найважливішим документом громади. Новоприйнятий Закон затвердив нові стандарти статутів громад та суттєво розширив можливості громадян впливати на роботу органів місцевого самоврядування. Також він встановив вимогу для керівництва громад визначити чіткі механізми реалізації усіх форм громадської участі. До процесу оновлення Статуту Харківська міськрада має широко залучати громадськість. Це допоможе не лише розробити якісний документ, але й покращити комунікацію між владою та громадою. Міській раді слід вже зараз починати роботу над оновленням Статуту задля надання харків’янам можливості почати користуватись його позитивними нововведеннями якомога швидше. А активній громаді міста, своєю чергою, варто уважно пильнувати за перебігом цього процесу.

Колонка є типом матеріалів, який відображає винятково точку зору автора і може не збігатися з точкою зору редакції «Ґвара Медіа». Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія для суспільної дискусії на актуальну тему.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.