До суду скерували обвинувальний акт щодо Олега Побережнюка — екскомандира 211 понтонно-мостової бригади, яка в тому числі займалась будівництвом фортифікацій на Харківщині. Раніше журналісти виявили знущання із солдатів в цій бригаді.
Про це повідомили в Державному бюро розслідувань (ДБР).
У повідомленні правоохоронці офіційно не називають імен фігурантів, однак це вже повідомлялось раніше.
Так, слідчі встановили, що екскомандир [Побережнюк] не реагував на факти нелюдського поводження та катування з боку його підлеглих. Зокрема, з лютого до липня 2024 року «достеменно знав», що старший лейтенант Владислав Пастух — син начальника штабу цієї самої бригади Валерія Пастуха — систематично бив, принижував і катував солдатів.
«Знаючи, що підлеглий йому командир взводу … перевищував свої повноваження та знущався з підпорядкованих солдатів, обвинувачений не ініціював питання про притягнення офіцера до відповідальності», — зазначили правоохоронці.
На думку слідства, те, що Пастух-молодший був сином його близького товариша, могло вплинути на рішення командира замовчати злочини та не передавати інформацію до правоохоронних органів.
«У результаті — замість захисту прав своїх підлеглих командир фактично став учасником злочинної бездіяльності, дозволивши продовжувати тортури й знущання. Такі дії становлять не лише порушення законодавства, а й серйозну загрозу внутрішній дисципліні ЗСУ в умовах збройної агресії», — заявили у ДБР.
Нагадаємо, у грудні комбрига Олега Побережнюка відсторонили від виконання службових обов’язків. Суд призначив йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою — заставу розміром 908 тисяч гривень. Вже наступного дня за нього внесли кошти, і Побережнюк вийшов з-під варти.
За тиждень йому оголосили нову підозру й призначили нову заставу — розміром понад 12 мільйонів гривень. З того часу тримання під вартою Побережнюку продовжували кілька разів. І хоча сума застави зменшувалася до 3 мільйони, він не вносив коштів. ОГП зазначає, що нині він залишається під вартою.
Так, екскомандира 211 понтонно-мостової бригади обвинувачують у бездіяльності військової влади, вчиненій в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці (ч. 4 ст. 426 Кримінального кодексу України). За цією статтею загрожує від 7 до 10 років позбавлення волі.
Розслідування про 211 бригаду
16 грудня «Українська Правда» опублікувала розслідування, в якому вони зібрали докази знущань керівництва 211-ї понтонно-мостової бригади над солдатами, в тому числі під час будівництва ними фортифікацій на Харківщині. Того ж дня Головнокомандувач Збройних Сил Олександр Сирський наказав відправити до бригади комісію Військової служби правопорядку.
За словами п’яти колишніх офіцерів і сержантів бригади, керівництво 211-ї бригади вимагало у військових кошти й знущалось з них під час відряджень для будівництва фортифікацій на Харківщині, а також Донеччині та Дніпропетровщині. Відповідно до матеріалів журналістів, солдатам погрожували кинути їх «на м’ясо».
Крім того, один із солдатів з Тернопільщини розповів журналістам, що його прив’язували до дерев’яного хреста і фізично знущалися за пияцтво.
Читайте також
- «Вимагаю термінове розслідування»: Лубінець про ймовірні порушення прав військових у 211-й бригаді.
