Майже 10 років тому група осіб, ймовірно, повʼязаних з РФ, вчинила теракт у Харкові біля Палацу спорту. Внаслідок їх дій загинули чотири людини. Наразі Верховний Суд залишив у силі вирок суду першої інстанції, яким трьох громадян засуджено до довічного позбавлення волі з конфіскацією майна.

Про це 22 листопада повідомили у Харківській обласній прокуратурі.

Прокурори довели, що троє громадян здійснили теракт, який стався 22 лютого 2015 року біля Палацу спорту в Харкові під час мирного «Маршу єдності», присвяченого пам’яті Героїв Небесної Сотні. Напередодні злочину вони заховали протипіхотну міну з радіокерованим пристроєм у кучугурі снігу. На місці загинули двоє людей, ще 11 отримали травми. Згодом ще двоє поранених померли в лікарні. Серед загиблих – 15-річний хлопець та поліцейський.

У грудні 2019 року Фрунзенський районний суд міста Харкова визнав трьох чоловіків винними та призначив їм покарання у вигляді довічного ув’язнення з конфіскацією майна. Сторона захисту оскаржила вирок. Апеляційний суд відмовив у задоволенні та залишив вирок суду першої інстанції без змін.

Наразі їх вирок підтвердив і Верховний Суд України, який підтримав прокурорів і судів двох інстанцій. Фігурантам остаточно призначено покарання без змін.

Причетність РФ

Слідство довело, головний фігурант особисто їздив до Бєлгорода РФ для спілкування з російськими спецслужбами, які за вчинення цього теракту пообіцяли йому 10 тисяч доларів США. До плану він також залучив двох своїх знайомих.

«Їх обʼєднувало неприязне відношення до проукраїнських активістів з Євромайдану», — кажуть у прокуратурі.

Крім того, 29 грудня 2019 року уже засуджених передали на непідконтрольні території України під час обміну в рамках домовленостей у Нормандському форматі в Парижі 9 грудня. Тоді вину у вчиненні злочину вони не визнали.

«Росія категорично наполягала на видачі всіх трьох обвинувачених. Сам факт доводить їхню причетність до злочину та дестабілізації ситуації у Харкові», — пояснив процесуальний керівник у кримінальному провадженні, а нині в.о. начальника облпрокуратури Володимир Лимар.

Що відомо про загиблих у теракті

На честь наймолодшого загиблого Данила Дідіка (15 років) у Харкові перейменували школу №11, де він раніше вчився.

Загалом хлопець вчився у харківській школі №11, займався плаванням, вільною боротьбою, дзюдо, самбо, грав у дитячій футбольній команді харківського Металісту.

Разом з тим, як учасник фанатського та патріотичного руху виступав за єдність та незалежність України після початку агресії Росії у 2014 році.

У річницю перемоги Революції Гідності 22 лютого 2015 року, Данило брав участь у ході на підтримку єдності України. Не встигли активісти пройти і ста метрів, як стався теракт. Хлопець ішов попереду колони, тому потрапив у епіцентру вибуху та отримав тяжку черепно-мозкову травму.

Травма призвела до коми. Наступного дня, не приходячи до тями, Данило помер. Тоді від вибуху міни, закладеної проросійськими терористами, загинули ще троє учасників маршу:

  • Микола Мельничук (18 років),
  • Вадим Рибальченко (37 років),
  • Ігор Толмачов (52 роки).

У 2018 році петиція харків’ян про присвоєння школі імені Данила Дідіка набрала необхідні 5 тисяч голосів. Тодішній мер Геннадій Кернес обіцяв провести громадські слухання та ухвалити відповідне рішення, але нічого зроблено не було. Натомість це сталося аж у 2023 році.

Читайте також