Фейк. 12 000 гривень: грошова допомога українцям від ЮНЕСКО

Nazar Hlamazda - 07 Січня 2024 | 15:48

Кожного дня шахраї вдаються до все більш вигадливих схем заробітку на пересічних користувачах Telegram-каналів. Цього разу мережею шириться інформація, що організація ЮНЕСКО пропонує українцям грошову допомогу у розмірі 12 тисяч гривень. Що насправді ховається за такими пропозиціями — далі в нашому розборі. 

Що сталося? 

До чат-бота «Перевірка» надійшло декілька однакових запитів, де нас просять перевірити чи дійсно ЮНЕСКО надає українцям грошову допомогу у розмірі 12 000 грн.

Так, чимало користувачів месенджера Telegram отримали повідомлення, що ЮНЕСКО вже опрацювало їхню заявку на надання матеріальної допомоги й тепер потрібно тільки обрати банк, аби отримати надані кошти.

Обрати можна з таких банків як: «Ощад Банк» (саме з використанням пробілу ред.), «А-Банк», «ПУМБ». Також в дописі зазначено, що через велике навантаження виплати надходять з інтервалом до 20 хвилин. Автори просять «поширити цей текст друзям, родичам та знайомим». 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз 

ЮНЕСКО (UNESCO)

ЮНЕСКО (UNESCO) Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культур(United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Сама організація характеризує себе як лабораторією ідей, яка допомагає країнам прийняти міжнародні стандарти та керує програмами, що сприяють вільному потоку ідей та обміну знаннями, також збереження культурної спадщини є дуже важливою складовою їх діяльності.

Через це теза про виплати кожному українцю звучить дивно та не корелюється з політикою організації. І дійсно перевіривши сайт ЮНЕСКО, ми знайшли окремий розділ про війну в Україні, де можна побачити звіти про результати діяльності організації, статистику щодо шкоди яку заподіяла Росія на території України під час війни, а також список об’єктів занесених до об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Проте, нам не вдалося знайти жодної згадки щодо фінансової допомоги «всім українцям».

Ми також перевірили офіційну сторінку київського відділення ЮНЕСКО в X (колишній Twitter) та не знайшли жодної інформації про це. Жодних заяв про виплати немає й на сайті «Постійного представництва України при ЮНЕСКО». 

Банки 

Дві з назв банків, що вказані партнерами ЮНЕСКО, мають помилку. Наприклад назва «Ощад Банку», адже коректною є назва «Ощадбанк» без використання пробілу.

Немає дефіса і в оригінальній назві «А банку». 

Ми також не змогли знайти жодної інформації про співпрацю «А банк» та ЮНЕСКО.

Відсутня інформація про ЮНЕСКО і на сайті банку «ПУМБ». Хоча це єдиний банк, чия назва у повідомленні не містить помилки.

Заклик у Telegram-каналі

Хочемо звернути увагу, що на початку звернення йдеться, що опрацьована саме ваша заявка, тобто конкретного користувача. Проте у дописі закликають поділитися, тобто вам треба поширити інформацію про обробку «безпосередньо вашої заявки», що також є дивним.

До того ж сама наявність таких закликів вказує на те, що шахраї прагнуть збільшити аудиторію. 

Зауважимо, що станом на зараз, скориставшись будь-яким посиланням з допису, ви не зможете отримати зв’язок з сайтом. Тому, припускаємо, що Google вже відреагував та заблокував шахрайське посилання. 

Але з досвіду ми знаємо, що шахраї просто створять нові сайти і схема продовжить працювати.

Отже, перед нами чергова шахрайська схема, яка спекулює на темі виплат від міжнародних організацій.

Тож, хочемо побажати вам не втрачати пильності. Завжди перевіряйте інформацію, яку отримуєте, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.

Висновок: Фейк, шахрайство  

Над матеріалом працювали: Назар Гламазда, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.