Сьогодні, 16 жовтня, Президент України Володимир Зеленський вперше розповів українській аудиторії про план перемоги. Свою промову він виголосив у Верховній Раді перед народними депутатами. Що це означає та які пункти було включено — далі у матеріалі.
«Росія не шукає чесного миру, Путін хоче тільки війни. Але разом з партнерами ми маємо змінити обставини, аби примусити Росію до миру», — розпочав свою промову у ВР Зеленський.
Загалом план перемоги складається з пʼяти основних пунктів, а також включає три секретних підпункти.
«Пункт перший — геополітичний, пункт другий і третій — військові, пункт четвертий — економічний, пункт п’ятий — безпековий», — пояснив Зеленський.
Він додав, усі пункти розраховані по часу. Відтак, чотири пункти мають бути втілені під час війни. П’ятий — після, щоб гарантувати безпеку.
Раніше цей документ Зеленський уже представляв лідеру Сполучених Штатів Америки Джо Байдену, а також кандидатам у президенти Камалі Гарріс і Дональду Трампу під час візиту до США наприкінці вересня.
Однак, до сьогодні, питання Плану перемоги не було прокомуніковане з українським суспільством, тож, як сказав сам Президент, перед тим як продовжити працювати над цим Планом. Наприклад, завтра, 17 жовтня, презентувати його для європейського Саміту. «Надзвичайно важливо» представити план спершу для українців.
Володимир Зеленський також уточнив, враховуючи пункти цього плану, «Росію потрібно змусити закінчити цю війну до наступного року».
Пункт перший — членство у НАТО
Організація Північноатлантичного договору — одна з головних умов для убезпечення України від російської агресії у найближчому майбутньому. При чому, на думку Президента, членство потрібне ще до закінчення війни.
«РФ має відчувати, що їх «цар» програв геополітичну війну. Ми маємо дати зрозуміти росіянам, геополітичні розрахунки програшні», — сказав Зеленський.
Він підсумував, рішучість у питанні НАТО для України означає також неминучість євроінтеграції та безальтернативність демократії у країні.
Другий пункт — оборона
«Повертати війну на територію Росії», — сказав Зеленський.
З його слів, це означає, що Україна має захищатися від російської війни. В тому числі продовжувати операції Сил оборони та безпеки України, «як от Курська операція» у визначених районах російських територій, щоб не допустити буферних зон на українській землі.
Крім того, потрібне посилення позицій української армії, а також знищення наступального потенціалу РФ.
«Зняття заборон на застосування далекобійної зброї, а також надання Україні супутникових знімків щодо розташування російської техніки», – доповнив Зеленський.
Мова йде про допомогу міжнародних партнерів у комплектуванні бригад резерву для ЗСУ. Окрім того, виведення української протиповітряної оборони на рівень, який є достатнім для захисту територій від російських ракет і дронів, а також спільні захисні операції з Європою для збиття російських ракет і дронів у межах доступу «повітряного щита партнерів».
Наголошується, Україна потребує розширення виробництва власної зброї.
Цей пункт має секретних додаток, доступний лише деяким міжнародним партнерам, «здатним до впливу».
Третій пункт — «стримування»
За словами Зеленського, Україна пропонує розмістити на своїй землі комплексний неядерний стратегічний пакет стримування, який буде достатнім для захисту держави від будь-якої воєнної загрози з боку Росії.
«Тобто пакет стримування – це факт, що Росія або йде в дипломатію, або йде до втрати її машини війни», — сказав Зеленський.
Ця частина так само має таємний додаток, який вже отримали США, Великобританія, Франція та Німеччина.
«Отримають ще деякі держави, які можуть наповнити змістом для України цю добре відому концепцію стримування», — пояснив Зеленський.
Враховуючи таку можливість, продовжив Президент, Росія матиме вибір: приєднатись до дипломатичного процесу для завершення війни або «гарантовано втратити можливість продовжувати агресивну війну внаслідок застосування Україною наданого пакету стримування згідно з визначеними військовими цілями».
Мета цього пункту — оборона, її планують втілити за фінансування партнерів.
Четвертий пункт — економічно-стратегічний
В Україні розміщені природні ресурси в достатньому обсязі. В тому числі це критично важливі метали на загальну суму понад трильйони доларів США, каже Зеленський. Зокрема, це уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси.
«Поклади природних ресурсів включно з розвинутим продовольством є одними з основних загарбницьких цілей Росії у війні. Але одночасно це можливість для розвитку економіки, нашого потенціалу та можливість отримання фінансування, в тому числі для протистояння РФ», — пояснив Зеленський.
Цей пункт так само має таємний додаток, доступний лише деяким партнерам.
Додається, Україна пропонує США та ЄС укласти спільну угоду для розвитку природного потенціалу України та його спільну оборону, що, на думку Президента, не менш важливо. Водночас є потреба обмежити цей ресурс для Росії, заблокувати постачання нафти та газу нею.
«Це органічно доповнить та посилить наявну систему економічного тиску на Росію, а саме: усі наявні санкції проти РФ, обмеження нафтової ціни, обмеження експорту в Росію та інші заходи тиску», — пояснив Зеленський.
Пʼятий пункт — безпека Європи після війни
Таким чином Зеленський пропонує використовувати «унікальний досвід війни» України у подальшому захисті усього Євроатлантичного альянсу.
«Наші воїни володітимуть реальним досвідом сучасної війни, умітимуть успішно застосувати західну зброю та взаємодіяти з військовими НАТО», — сказав Президент.
За словами Зеленського, цей пункт має бути виконано у післявоєнний час.
«Ми передбачаємо, у разі згоди партнерів, розміщення наших сил [військових – ред.] у Європі та США для їх захисту та зміцнення оборони», — сказав Зеленський.
У підсумку промови у Верховній Раді, Зеленський також анонсував публічне представлення Плану перемоги завтра, 17 жовтня, на засіданні Саміту Європи.
«План перемоги має прокласти шлях до закінчення війни за підтримки партнерів», – сказав Зеленський.
Читайте також
- Німеччина анонсувала новий пакет допомоги для України на 1,4 мільярда євро.
- Допомога США буде направлена в регіони — Зеленський.