Руйнування навчальних закладів є порушенням Женевських конвенцій.
Загалом з початку повномасштабного вторгнення російська армія завдала руйнувань 631 закладу освіти на Харківщині. РФ пошкодила 567 закладів освіти, а повністю зруйнувала — 64. Про це свідчать дані, надані Генеральною прокуратурою України для United24 Media.
Загалом в Україні пошкоджено або зруйновано 3018 навчальних закладів. З них:
- Знищено: 207
- Пошкоджено: 2805
Мова йде про обʼєкти дошкільного виховання, загальну середню, професійну (професійно-технічну) та вищу освіту.
Крім того, журналісти United24 Media запросили дані про зруйновані та пошкоджені навчальні заклади в Міністерстві освіти України. За їх інформацією, це понад 3791 навчальний заклад з 24 лютого 2022 року.
У Харкові — 787. Відтак, 82 заклади зруйновані і ще 705 пошкоджені.
Різниця в цифрах між двома джерелами інформації зумовлена різними форматами обліку пошкоджених та зруйнованих будівель у них. Генпрокуратура заносить до списку пошкоджених ті будівлі, руйнування яких значні, а Міносвіти – додає навіть за мінімальних руйнувань.
Також Генеральна прокуратура України встановила засоби російської армії, з яких відбувалося знищення навчальних закладів. Сюди входять крилаті ракети наземного, повітряного та морського базування:
- Іскандер-К
- Іскандер-М
- Калібр
- Х-22
- Х-69
- П-800 Онікс
- Х-101
- С. 35
- С-300
- Точка-У
Додатково встановлено застосування артилерійських систем:
- міномети Д-30
- Самохідна артилерія
- Смерч
- Торнадо-С
- град
- ФАБ-500
- KAB
- Шахед
- Геран-2.
Нагадаємо, руйнування навчальних закладів є порушенням Женевських конвенцій. Об’єкти цивільної інфраструктури, в тому числі заклади освіти та охорони здоров’я, не можуть бути військовими цілями. Однак Росія цих правил не дотримується.
Крім того, відповідно до оцінки Світового банку «UKRAINE Third Rapid Damage and Needs Assessment (RDNA3) February 2022 – December 2023» (UA RDNA3 report) у зв’язку з повномасштабною агресією національна освіта зазнала збитків на $13,923 млрд.
Читайте також
- У Харкові відбудують зруйнований Росією ліцей №47. Відновлення планують за принципом «альтернативного шляху відбудови навчальних закладів, які постраждали від дій Росії» та «Build Back Better».