З початку повномасштабного вторгнення армія РФ завдала щонайменше 11 ударів по території Харківщини, застосувавши для цього тактику подвійного удару. При чому, по обласному центру таких обстрілів було пʼять.

Про це свідчать дані дослідження Truth Hounds, опублікованого 31 жовтня.

Перший підтверджений подвійний удар по Україні, за інформацією Truth Hounds, було здійснено 1 березня 2022 року саме по Харкову. Це сталося через чотири дні після початку повномасштабного вторгнення. Тоді будівля Харківської обласної державної адміністрації була атакована двома ракетами: перша впала на площу перед будівлею о 8:01 ранку, за нею слідувала друга ракета, яка влучила в дах уже через 12 хвилин. За офіційними даними, внаслідок цієї подвійної атаки загинули 44 людини.

«У своєму звіті про порушення МГП [Міжнародне гуманітарне право — ред.] в Україні Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) зазначила, що друга ракета була навмисно спрямована на рятувальників і людей, поранених першим ударом, що порушує статтю 41 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій 1949 року», — запевнили дослідники.

Зруйнована будівля Харківської облради / dw.com

Водночас тактика подвійних ударів використовується Росією не лише проти цивільних об’єктів, а й проти «законних» військових цілей, що стає можливістю для РФ вдруге обстрілювати уже мирних мешканців. Таким прикладом є російський напад, що стався 13 липня 2024 року в селі Буди Харківської області.

Тоді, приблизно о 15:40, перша ракета 9М723 (Іскандер) поцілила у військову техніку, розташовану на залізничній станції. А уже через пів години російські війська завдали ще одного удару по тому ж місцю. В результаті атаки загинули начальник Харківського районного відділу Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківській області Артем Костиря та поліцейський Олексій Кощій, які прибули на місце події після першого удару. Крім того, в результаті атаки були поранені щонайменше 25 осіб, у тому числі двоє дітей.

Важливо, що після першого удару, на російських Telegram-каналах було опубліковано відео атаки, ймовірно, записане розвідувальним безпілотником «Орлан-10», що свідчить про наведення російських ракет у реальному часі. При чому, за словами Truth Hounds, на відео чітко видно пожежників, які працюють на місці події після першого удару.

Аналогічно, існує багато випадків, коли перші удари завдавалися по цивільних об’єктах. Одним із таких прикладів є атака на Харків за допомогою безпілотників «Шахед» в ніч на 4 квітня 2024 року. Близько 1:00 ночі безпілотник завдав удару по житловому району на вулиці Плановій, а невдовзі після цього ще один дрон поцілив у житловий будинок на проспекті Любові Малої, 47. В результаті було поранено одну цивільну особу, яку засипало уламками будівлі, пошкодженої під час другої атаки.

Очевидці повідомили, що рятувальники прибули через п’ять-десять хвилин після другого удару. Водночас приблизно через пів години третій безпілотник атакував територію біля рятувальних машин, що стояли поруч із пошкодженим будинком на проспекті Любові Малої. Цей третій удар призвів до загибелі трьох рятувальників на місці, ще один співробітник поліції помер від отриманих поранень у лікарні. Рятувальник і медсестра також отримали поранення в результаті інциденту.

Зазначається, свідки, опитані Truth Hounds, сказали, що поблизу місця удару не було військових, техніки чи баз.

Пошкоджений будинок внаслідок обстрілу Харкова 4 квітня / Фото: Іван Самойлов для Ґвара Медіа

Крім того, дослідникам вдалося проаналізувати ще один удар із застосуванням тактики подвійного удару у Козачій Лопані на Харківщині та зʼясувати військові угрупування РФ, що були відповідальні за цей напад. Відтак, 19 травня 2024 року місцева база відпочинку «Берег», що знаходиться на березі Лозівського водосховища, зазнала подвійного ракетного удару з боку російських збройних сил. Внаслідок атаки загинуло щонайменше 9 осіб, включно з вагітною жінкою, а 26 осіб отримали поранення.

У Truth Hounds стверджують, рішення про завдання удару по Черкаській Лозовій було прийнято або угрупованням військ «Сєвєр», або угрупованням військ «Запад». А виконання було здійснено однією з бригад — 26-тою ракетною, 448-мою, 152-ою або 112-ою.

Слідчі проводять обшуки на місці двох влучань у Черкаській Лозовій 19 травня / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа
Слідчі проводять обшуки на місці двох влучань у Черкаській Лозовій 19 травня / Фото: Іван Самойлов, Ґвара Медіа

Про тактику «подвійного удару»:

Це тип військового націлювання. Спочатку вражають військовий об’єкт чи будь-що інше. Потім чекають на прибуття рятувальників і знову націлюються на цю ж територію. Раніше Росія вже застосовувала цю тактику в Харкові, а також в Одесі, Миколаєві, Покровську.

Такі дії в Україні відносять до воєнних злочинів.

Читайте також