Сьогодні, 21 листопада, Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей. Його підтримало 248 депутатів.
Про це повідомила народна депутатка Ірина Геращенко.
Проєкт №9495 вносить зміни до закону України «Про охорону дитинства». Зокрема, запроваджує правове визначення для депортованих, примусово переміщених дітей, а також підстави прийняття порядку повернення таких дітей на територію України. А також регулює роботу органів державної влади у здійснені своїх повноважень у реінтеграції та адаптації постраждалих дітей.
«В Україні офіційно відсутній дієвий механізм (дорожня карта) повернення українських дітей в Україну, возз’єднання
їх з батьками або з іншими законними представниками. Відсутнє в національному законодавстві також поняття депортація та примусове переміщення дитини», — йдеться у пояснені до законопроєкту.
Відтепер офіційно визнано Урядом, що депортація дитини — незаконне переміщення на територію РФ або її союзників без згоди дитини та її законних представників. А примусове переміщення — переміщення дитини з території України до тимчасово окупованих територій або держави-агресора без її згоди.
Зазначається, порядок повернення, реінтеграції та адаптації депортованих дітей тепер визначає Кабмін.
Водночас документ не враховує дітей, які повернуться в Україну після досягнення 18 років.
Довідково
Російська сторона офіційно заявляє, що на території РФ знаходиться понад 700 тисяч українських дітей. В Україні офіційно підтверджено факт вивезення понад 19,5 тисяч. Українським правоохоронцям відомо про понад 500 випадків депортації дітей з окупованих територій Харківщини.
Наразі Україні вдалося повернути 522 дитини, яких РФ вивезла з початку повномасштабного вторгнення.
За словами уповноваженого ВР з прав дитини Дмитра Лубінця, депортація українських дітей, яка наразі офіційно визнана ООН, є одною із пʼяти ознак геноциду відповідно до Римського статуту. Раніше він також повідомляв, росіяни мілітаризують дітей, видають їм російські документи, перевиховують і розміщують у російських родинах, намагаючись змінити їхню ідентичність. Також є свідчення катувань і жорстокого поводження з дітьми, яких утримують у катівнях на тимчасово окупованих територіях.
Важливо знати
У разі депортації вас або вашої родини можна звернутися до Офісу омбудсмена:
- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- на електронну пошту: [email protected];
- на гарячу лінію: 0 800 501 720;
- за телефоном: 044 299 74 08.
Читайте також
- У Харкові створять меморіал пам’яті жертв війни.
- Альтернатива Женевській: в Україні презентували Московську Конвенцію.