В Україні некомерційні організації мають можливість отримати грант від Google. Це 10 000$ щомісяця, які можна витратити на рекламу або не більше 329$ щодня. Наразі грант є безстроковим, якщо ви дотримуєтеся всіх вимог.
Вадим Грабовський працює у компанії Inweb. Він керує відділом, який допомагає некомерційним організаціям отримати грант. Компанія допомогла понад 30-ти організаціям в Україні отримати та грамотно використати Google Ad Grants. Вадим працює з цим проєктом відтоді, коли той з’явився в Україні.
За весь час роботи з грантом їхня компанія отримала відмову лише 5 разів. Причина — сайт не підходив під технічні вимоги. Але в таких випадках не варто складати руки: після внесення правок гроші на рекламу все ж таки отримували.
— Які проблеми зазвичай виникають в організацій при подачі заявок?
— Усе індивідуально, для когось проблема перейти на протокол HTTPS, хтось заплутався під час реєстрації на сервісі TechSoup. У когось проблеми з контентом. Іноді напрямок організації викликав сумніви. У кожного все по-різному, але найчастіше це проблема з технічними умовами сайту.
— Які у гранту є мінуси? Ми ж розуміємо що всюди є свої нюанси.
— Мінуси такі ж, як і у контекстної реклами загалом. Наприклад, є обмеження в 2 долари за клік і не можна, щоб CTR [прим. автора: click-through rate — показник клікабельності] падав нижче 5%, докладніше про них можна почитати в довідці гугловській. Але я описав основні.
Вадим дав деякі поради організаціям, які вирішили отримати грант.
- Дослідіть вашу нішу. Інакше ви не використаєте можливість на 100%.
- Продумайте заздалегідь, хто буде займатися вашим акаунтом. Якщо такої людини немає, то почніть самостійно розбиратися в контекстній рекламі.
- Не будуйте ілюзій. 10 000$ на рекламні витрати лише звучить круто. Однак ще необхідно постійно працювати з налаштуванням рекламних кампаній і наповненням вашого сайту.
- Продумайте контент наперед. Він повинен складатися з корисних статей, які необхідні вашій цільовій аудиторії.
- Ну і наостанок, в першу чергу думайте про якість наповнення сайту.
Ми поспілкувалися з українськими організаціями, які вже скористалися цією можливістю. Про свій досвід нам розповіла Анна Трепалюк. Вона працює у Благодійному Фонді «Шлях до дому».
Цей фонд допомагає дітям, молоді, сім’ям у складних життєвих обставинах, побороти труднощі. «Шлях до дому» надає різноманітні послуги та має корисні освітні та соціальні програми. Вони допомагають відправити дітей у літній табір, отримати медичну консультацію або ж отримати притулок, якщо ти постраждав від домашнього насильства. Спектр послуг в них великий. І всі вони, звісно, безкоштовні. Такі організації часто потребують реклами. Тому вони і подалися на грант.
— Як і коли ви вирішили спробувати отримати грант від Google на рекламу?
— «2020 року побачила оголошення про програму Google Ad Grants, яка допомагає некомерційним організаціям розповідати про себе. Подумала, що це може бути класною можливістю, щоб більше людей у різних куточках країни дізналися про наш фонд та долучилися до його діяльності як отримувачі допомоги, як партнери, так і як ті, хто її надають» — розповідає Анна.
Дівчина, не гаючи часу, заповнила необхідні форми і чекала на підтвердження. Каже, що всі процедури добре та зрозуміло прописані на сайті Google. Вони не складні, конкурсу тут немає.
— Окей, що б змінилося, якби такої можливості не було?
— Зазвичай громадські та благодійні організації в Україні мають дуже обмежені ресурси для власної промоції. 10 тисяч доларів щомісяця на рекламу — це дійсно багато. І це потужний інструмент для розкрутки та розвитку організації.
Можливістю гранту скористалися і в журналі «ProActive». Вони позиціонують себе як перший журнал в Україні про соціальні проєкти. Їхня мета: «показати, наскільки соціальні проєкти круті і необхідні, а також навчити проєктного менеджменту кожного, хто палко бажає змінити цей світ».
Артем Рудомьоткін, засновник видання, розповів нам про успіхи роботи з грантом. За програмою він стежив ще до її появи в Україні.
— На той момент журнал існував вже роки два і ми зрозуміли, що нам необхідно шукати додаткові можливості, запускати рекламу… Щось для того, щоб збільшити кількість відвідувачів сайту
[прим. автора: коли я готувалася до матеріалу, я очікувала почути про факапи саме від організацій. Тому що мають же вони бути. Але ситуація сталася дивна.
Спойлер: факапів не було]
— «Була компанія, яка нас супроводжувала і допомагала: починаючи від документів, які необхідно подавати, і закінчуючи безпосередньо рекламними кампаніями. Якби ми робили це власними силами, то звісно проблеми б були» — розповідає Артем.
На момент інтерв’ю proactive за певних причин вже не отримував грант. Тому нам стало цікаво, як змінилося їх життя після цього. Як виявилося, значних змін не відбулося.
— Єдине, що коли ти бачиш, як сильно в тебе зростає трафік під час реклами, то потім звісно хочеться утримувати такі показники. Але коли ти некомерційна організація, і в тебе немає задачі отримувати прибуток, тоді ця програма дозволяє побачити, наскільки сильно може змінитися твій трафік за наявності реклами. Ти розумієш, куди треба рости.
Підбиваючи підсумки. Грант може стати перевіркою того, наскільки взагалі ваш проєкт потрібен або якою може бути його аудиторія.
Скільки триватиме безстроковість — невідомо. І якщо це зміниться, тоді організаціям, можливо, доведеться повертатися до старих показників або ж шукати кошти на рекламу. У будь-якому випадку спробувати варто.
— «Некомерційні організації дуже важливі для суспільства незалежно від масштабу їхньої діяльності. Це можуть бути як банки продовольства для тих, хто живе по сусідству, так і міжнародні організації, які допомагають людям під час кризи» — Google
Хто може отримати допомогу?
Головна умова: організація має бути неприбутковою. Це має бути підтверджено TechSoup [прим. редакції: міжнародна організація, яка надає технічну підтримку та технологічні інструменти для неприбуткових організацій] Зазвичай це:
- благодійні організації;
- громадські асоціації;
- релігійні організації
- міжнародні неприбуткові організації
Також необхідно дотримуватися технічних вимог Google для сайту. Їх багато, але основними є:
- ваш сайт нічого не продає;
- ви маєте власний домен;
- оголошення на сайті вашої організації мають бути пов’язані з її цілями і не заважати користувачам.
З повним переліком вимог можна ознайомитися тут.
Головне, як вже сказав Вадим, не будувати ілюзій, і буде вам щастя.