Зі збільшенням ударів по Україні виникає потреба у мобільних групах ППО, які захищатимуть міста від атак. У листопаді 2023 року речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив, що сили оборони нарощуватимуть кількість таких груп, зокрема для боротьби із російськими БПЛА та крилатими ракетами. Військові кажуть, що команди мобільних груп називають «Мисливцями на привидів».
Журналісти Ґвари підготували фоторепортаж про нацгвардійців, які захищають небо над Харковом.
Робота мобільних груп ППО у Харкові
Ударні дрони летять із трьох напрямків: з Курська — на півночі, а також полігону на кримському мисі Чауда та з-під міста Приморсько-Ахтарськ у Краснодарському краї — на півдні. У Харківській області їх щоночі «перехоплюють» нацгвардійці мобільних груп ППО на спеціально облаштованих автомобілях. Тепловізор передає зображення на планшет, військові підсвічують БПЛА прожектором — і «працюють по об’єкту». Екіпаж мобільної групи складається з трьох нацгвардійців.
Коли влучаєш у дрон, відчуваєш хвилю емоцій. Звісно, буває страшно, коли збиваєш безпілотник, а він не вибухає у повітрі й починає падати. Страшно, бо він може впасти на житловий будинок.
— командир екіпажу з позивним «Вага».
За словами військових, російська сторона останнім часом частіше запускає безпілотники. Самі БПЛА модернізували: пофарбували у чорний колір, аби їх було складніше помітити, матеріал замінили на карбон й встановили бронеплиту під бойовий заряд. Небезпека бронеплити полягає в тому, що коли нацгвардійці збивають безпілотник над собою, плита розривається й може уразити осколками особовий склад мобільної групи ППО.
Мотивація воювати — це моя сім’я. Моя дружина, син, мати в Харкові, тож я хочу захистити їх. Син сумує за мною, плаче, коли я вдягаю форму, бо розуміє, що ми не побачимось тиждень-два. Він практично росте без батька. Хочеться, аби все це скоріше закінчилось.
— стрілець із позивним «Барбер».
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат зазначив, що мобільні вогневі групи — це серйозна поміч, адже вони щоразу показують результат. Проте він підкреслює, що це — вимушений крок.
Нам потрібно мати сучасні ППО, сучасні засоби, які будуть здатні знищувати БПЛА в автоматичному режимі. А ще краще мати достатньо систем радіоелектронної боротьби, які будуть садити ті БПЛА без жодного пострілу.
— речник Повітряних сил Юрій Ігнат.
Читайте також
- «FPV-дрони на сьогодні найкрутіша зброя»: як працює рота ударних безпілотників «Ахіллес»
- Командир батальйону «Ахіллес» 92-ї бригади про Слобожанський контрнаступ, важливість дронів та мобілізацію
- «Перемога дається великою ціною»: командир підрозділу харківської бригади НГУ про бойові дії та втому від війни
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!