За словами начальника Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова, робота щодо підтримки театрів Харківщини проводиться систематично. Зокрема, індивідуально розглядаються питання бронювання працівників театрів.
Про це він сказав журналістці Ґвара Медіа під час брифінгу в Харкові.
Відтак, Олег Синєгубов зазначив, що бронювання працівників театрів наразі проводиться в односторонньому порядку і, на його думку, з боку театрів мають бути теж певні дії.
«Тобто театри мають відповідати юридичним вимогам щодо бронювання. Ну і плюс є вимоги від обласної ради, в тому числі щодо правил функціонування театрів. Однак робота йде постійно — проводяться спільні комісії з обласними радами. Тому результати вже є», — додав начальник ОВА.
При цьому, на питання від журналістки Ґвари про те, яких саме результатів наразі вдалося досягти, він відповів, що потрібно розбиратися по кожному театру індивідуально.
«Тобто якщо у театру є заборгованість, то треба спершу зрозуміти, як вона виникла.. Звичайно, вона має бути ліквідована. По-друге, треба розібратися у планах театру на функціонування — якщо театр не здійснює своєї діяльності, то це погано. Але ми не говоримо, щоби театри здійснювали свою діяльність в надважких умовах», — пояснив Синєгубов.
Водночас посадовиць зазначив, що є приклади театрів на території області, які виїжджають та дають вистави на території України та за кордоном. А ОВА, з його слів, готова сприяти фінансуванню їх поїздок і нових репертуарів.
Далі Синєгубов уточнив, наразі чотири театри Харківщини мають бронювання, однак про які саме культурні заклади йде мова, та скільки загалом театрів подалося на бронювання — він не назвав.
Контекст
Напередодні актори Київського академічного театру драми й комедії на Лівому березі Дніпра звернулися до очільника харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова з вимогою збільшити фінансування харківським театрам.
«Ми звертаємося до очільника Харківської обласної військової державної адміністрації пана Синєгубова через складну економічну ситуацію, викликаною повномасштабною війною, через яку театри Харкова опинилися на межі виживання», — зазначила народна артистка України та керівниця театру Олеся Жураківська.
Актори також додали, що недостатнє фінансування театрів Харкова унеможливлює не лише реалізацію мистецьких проєктів, але й забезпечення базових потреб, таких як виплати заробітної плати, оплати комунальних послуг, збереження майна та технічного обладнання.
Крім того, 28 квітня заслужений артист України Олег Стефан повідомив, що в січні 2025 року театри Харкова подали документи на отримання статусу критичної інфраструктури, але відповіді так й не отримали. Артист також заявив, що вже тривалий час спостерігає за неприпустимим ставленням влади до театрів Харкова, та що його колеги перебувають в умовах виживання.
Олег Стефан також звернувся до облради щодо низьких зарплат артистам театрів.
«Харківська обласна рада, ви єдина рада в Україні, що принижує моїх колег жалюгідними, убогими зарплатами. Прийміть нарешті рішення, виявіть повагу тим, хто в умовах війни, примножує честь і славу вашого міста. Зараз, як ніколи, важлива ваша підтримка і сприяння українській культурі та мистецтву», – наголосив Стефан.
Одразу після цього Харківська обласна військова адміністрація відреагувала на звернення артиста, зазначивши, ХОВА немає повноважень виплат заробітної плати працівникам театрів. Цей процес здійснюють керівники установ. Водночас фінансова підтримка культурних установ наразі виділяється з обласного бюджету.
Читайте також
- Через війну драмтеатр у Харкові обмежив кількість місць для глядачів: це вплинуло на матеріальний стан.
