Вже 212 день поспіль поїзд-кухня курсує різними містами України, аби нагодувати місцевих мешканців гарячими та збалансованими обідами. Завдяки роботі цієї ініціативи, сьогодні, 4 жовтня, у Харкові віддали уже мільйону порцію.
Як це працює та хто бере участь — читайте у нашому фоторепортажі.
Їжу поїзд-кухня починає видавати щодня о 8:00 без змін. Основне завдання — нагодувати якомога більшу кількість людей, які цього потребують, гарячими обідами.
«Поїзд-кухня складається з шести вагонів і його основна мета — підтримка населення на деокупованих, прифронтових територіях та там, де є складна ситуація. Особливо це актуально у разі блекаутів та надзвичайних ситуацій», — розповідає керівник проєкту Артур Бойченко.
У Харкові поїзд-кухня розпочав свою роботу ще у березні, адже тоді місто зазнавало масованих атак з боку РФ та були постійні проблеми з електроенергією.
«Всі звикли, вокзал — місце обігріву, тому важливо надати людям ще гаряче харчуванням», — додав Артур Бойченко.
Шеф-кухар поїзду-кухні розповідає, готують повноцінну їжу, яка має включати жири, білки, вуглеводи та клітковину. Відтак, сьогодні у меню курка сувід [техніка приготування їжі «під вакуумом» — ред.], кус-кус, салат та свіжі груші з яблуками.
«Так, роздача починається о 8:00 ранку, однак ми її маємо приготувати до того. Отож, робочий день починається ще о дванадцятій ночі, іноді третій. Менш як 5 000 порцій не готуємо, бувало і 10 000 готували з командою», — розповідає журналістам шеф-кухар Михайло Фортуна.
Працівники потягу розповідають, що були випадки, коли потяг опинявся поряд з місцем російських обстрілів.
«Бувало, потяг хитало від вибуху поруч, але ми працюємо далі», — кажуть вони.
Сам потяг не віддає їжу одразу людям. Вони мають домовленості з іншими волонтерськими організаціями, які забирають страви від залізниці й розвозять їх людям.
Власне, одним з представників такої волонтерської організації є Олександр. Він сам переїхав з Нової Каховки Херсонської області й зараз займається волонтерством, доставляє їжу людям.
«Я працюю зазвичай один, забираю їжу і везу по гуртожитках з внутрішньопереміщеними особами та лікарнях. Сьогодні це понад 1 000 порцій, однак тут не лише їжа з поїзда-кухні, тут ще одна організація залучена, бо це надто великі обсяги», — сказав Олександр.
Олександр розповів, найчастіше допомогу отримують саме літні люди, однак, на його думку, молодим так само потрібна підтримка і варто наголошувати, що при потребі вони теж можуть розраховувати на гарячі обіди.
Загалом Укрзалізниця має домовленості з понад десятьма благодійними організаціями, які розвозять їжу. А для того, аби відзначити мільйону порцію, на місце приготування їжі прийшов начальник Харківської військової адміністрації. Він подякував ініціативі та наголосив, мільйон порцій — свідчення потреби в такій допомозі, зокрема, для Харкова.
Більше про роботу поїзда-кухні
Food train складається з шести вагонів, до яких входять генераторний вагон, холодильник, вагон з холодною та гарячою кухнею, вагон для персоналу з душем і пральною машиною та багажний, де знаходяться 7 тисяч літрів води з фільтраційною та насосною станціями.
Поїзд може автономно працювати 5-7 днів, а його обладнання дозволяє готувати повноцінні страви: супи, каші, салати, мʼясо та інше. Спеціальні термобокси, встановлені всередині поїзда, дозволяють легко транспортувати вже готові ланчбокси з їжею від поїзда-кухні до кінцевого споживача.
Зазначається, ця ініціатива створена за підтримки Фонду Говарда Баффета.
Довідково
Говард Баффет — син 5-ї найбагатшої людини у світі, бізнесмен, інвестор і фотограф. Станом на листопад 2023 року, він девʼять разів відвідував Україну, документуючи наслідки російського вторгнення.
«Мужність нації» — фотокнига, яку бізнесмен презентував у Вашингтоні. Там – його фотороботи з України у війні.
Зазначається, фонд Говарда Баффета, який працює над покращенням продовольчої безпеки, витратив на допомогу Україні понад 500 мільйонів доларів з лютого 2022-го. А також взяв участь у відновленні друкарні «Фактор-Друк» у Харкові, яка була зруйнована російськими обстрілами.
Читайте також
- Укрзалізниця створила сайт для працевлаштування ветеранів і ветеранок — деталі.
- Укрзалізниця запускає Wi-Fi у потягах Інтерсіті.