9 травня у Львові міністри закордонних справ Євросоюзу підтримали створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Так, 40 країн об’єдналися в коаліцію для того, щоб створити спеціальний трибунал в межах Ради Європи.

Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Прем’єр-міністр уточнює, що  наразі 735 осіб отримали підозру за воєнні злочини. Також 471 провадження передано до суду, є 241 вирок. Оголошено підозри 40 російським високопосадовцям. 

За даними прем’єр-міністра, з 24 лютого 2022 року російські війська знищили або пошкодили понад 218 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури.

Крім цього, внаслідок російської агресії загинули 616 дітей, ще понад 1800 – були поранені. Також понад 19 тисяч  дітей депортував на російську територію. 

Загалом, Україною зафіксовані понад 167 тисяч злочинів агресії та воєнних злочинів Росії.

‎«У кожного з них є своє ім’я. І важливо, щоб ці люди відповіли за злочинні накази та за їх виконання‎», – зазначив Шмигаль.

Прем’єр-міністр уточнює, що  наразі 735 осіб отримали підозру за воєнні злочини. Також 471 провадження передано до суду, є 241 вирок. Оголошено підозри 40 російським високопосадовцям. 

Так, 9 травня було ухвалено політичне рішення про схвалення роботи юридичних команд держав-учасниць коаліції.

‎«Наступний крок – запуск юридичної процедури створення трибуналу. Він буде зроблений найближчим часом. Дякую Уряду Нідерландів за готовність розмістити його в Гаазі‎», – підкреслив Денис Шмигаль.

Нагадаємо, у січні 2023 українська делегація разом з представниками Єврокомісії і Ради Європи провели першу зустріч робочої групи — Core Group — по заснуванню Спеціального трибуналу за злочин агресії проти України на базі Ради Європи. 

Ґвара Медіа поговорили з експертками й експертами щодо створення майбутнього трибуналу і нових й старих викликів, з ним пов’язаних. Детальніше читайте у матеріалі.

На початку лютого 2025 відбулася 13-та, передостання, зустріч цієї групи. На сайті Єврокомісії повідомляли, що там вдалося «визначити юридичні засади» майбутнього трибуналу і розробити головні положення «Проєкту статуту Шумана» — основного правового документа, яким трибунал керуватиметься. Президентка Європарламенту, Урсула фон дер Ляєн, сказала: «справедливість для України стає ближче». 

Поки Рада Європи і представники української влади сподівалися, що трибунал запрацює вже цього року, переобраний Президент США Дональд Трамп різко змінив позицію країни щодо визнання російської агресії.

Читайте також