Плани Трампа закінчити війну: про що американський президент говорив з Зеленським та Путіним

Ліза Бикова - 13 Лютого 2025 | 14:42
трамп

Учора, 12 лютого, президент США Дональд Трамп спершу поговорив телефоном із російським лідером Володимиром Путіним, ймовірно, уже вдруге. А після цього — з українським президентом Володимиром Зеленським. За його ж словами, головною темою цих розмов був мир, однак «яким шляхом?».

Далі переказуємо контекст та усі основні тези Трампа під час розмов з лідерами двох держав, а також те, що було після.

трамп1
Трамп і Путін / Фото: відкриті джерела

«Ми обидва хочемо зупинити цю війну»: початок розмови Трампа і Путіна

Президент США Дональд Трамп мав, як він сам сказав, «тривалу та продуктивну» телефонну розмову з російським лідером Володимиром Путіним вранці 12 лютого. Речник російського лідера Дмитро Пєсков також уточнив, що розмова з Трампом тривала майже півтори години, цитує його пропагандистське агентство ТАСС.

У центрі обговорень — Близький Схід, енергетика, штучний інтелект, «сила долара» та переговори з РФ. За словами пропагандиста Пєскова, Путін заявив Трампу про необхідність усунення «першопричин конфлікту».

«Ми обидва [Трамп і Путін — ред.] погодилися, що ми хочемо зупинити мільйони смертей, які стаються під час російсько-української війни. Президент Путін навіть використав девіз моєї кампанії: “Здоровий глузд”. Ми обидва дуже в це віримо», — заявив у відповідь президент США. 

Як стверджує американський лідер, він та Путін домовилися працювати разом «дуже тісно», ​​включно з візитами до країн один одного, власне, Путін запросив Трампа до РФ. 

Пізніше журналіст «Голосу Америки» Остап Яриш також повідомив, що на брифінгу того ж дня Трамп сказав журналістам, що побачив, як Путін «дійсно прагне миру», чого нібито не було за експрезидента Байдена.

«Росіяни взяли багато територій, вони воювали за цю землю, і вони втратили багато солдатів. Я не висловлюю про це свою думку, але я багато про це читав, і багато людей думають, що, враховуючи це, повернення кордонів України у стан до 2014 року — малоймовірно. Думаю, повернеться лише частина цієї землі», — переказує слова Трампа журналіст Яриш.

Окрім того, Трамп розповів, як під час розмови вони з Путіним «розмірковували про велику історію наших народів». Зокрема, про втрати у Другій світовій війні, при цьому Трамп вкотре навів неправильні цифри. За його словами, Росія втратила десятки мільйонів людей, «і ми, так само, втратили стільки».

«Кожен з нас говорив про сильні сторони наших націй і велику користь, яку ми колись матимемо від спільної роботи», — заявив президент США.

У кінці розмови Трамп погодив з Путіним, що їхні команди негайно розпочнуть переговори. Але спершу Трамп зателефонує президенту України Володимиру Зеленському, щоб «повідомити його про розмову». Це він зробить «зараз».

Трамп і Зеленський / Фото: соцмережі Президента

«Час зупинити цю безглузду війну»: Зеленський і Трамп

Одразу після розмови з Путіним, Трамп виконав свою обіцянку — подзвонив Зеленському. Американський Президент наголосив, що ця розмова минула «дуже добре» та тривала близько години. 

«Зеленський, як і президент Путін, хоче миру, тож час зупинити цю безглузду війну, де були масові й абсолютно непотрібні смерті і руйнування. Хай Бог благословить народ Росії та України!» — зазначив Трамп.

смс
Повідомлення Трампа у соцмережі / Скриншот: сторінка президента в «Х»

У своїх соцмережах Зеленський пояснив, що під час розмови вони першочергово обговорювали можливості досягти миру, готовність працювати разом на рівні команд, а також технологічні можливості, зокрема дрони та інші сучасні виробництва. 

Також Трамп обговорив розмову Зеленського з міністром фінансів США Скотом Бессентом, що відбулася того ж дня, і підготовку нової угоди щодо безпеки та економічної й ресурсної взаємодії. Крім того, президент Трамп проінформував Зеленського про деталі своєї розмови з Путіним. 

При цьому Трамп категорично виключив можливість вступу України до НАТО: «Особисто я не вважаю це практичним». У розмові з журналістами, переказує журналіст Остап Яриш, Трамп додав: «Я підтримую Україну, але я хочу безпеки для наших грошей».

Враховуючи це, напередодні президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що Україна може передати Америці корисних копалин на 500 мільярдів доларів як оплату за військову допомогу. «Я сказав їм, що хочу отримати корисні копалини на суму, еквівалентну приблизно 500 мільярдам доларів, і вони, по суті, погодилися на це», – сказав він.

При цьому Трамп наполягає на тому, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України незалежно від того, чи буде досягнуто мирної угоди з Росією.

Додається, 12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну пілотний проєкт угоди про корисні копалини. Рішення України поки невідоме, однак Володимир Зеленський після зустрічі з Бессентом сказав, що українська сторона «вивчить усі деталі документа» й ухвалить рішення. Зараз цей документ не підписаний.

Попри все це, у підсумку Зеленський сказав: «Україна більше за всіх хоче миру. Визначаємо наші спільні з Америкою кроки, щоб зупинити російську агресію та гарантувати надійний, тривалий мир. Як сказав президент Трамп, let’s get it done». 

трамп
Дональд Трамп / Фото: REUTERS

Мирні переговори: що це і коли?

Після обох розмов з президентами, Трамп заявив, лідери країн погодили, що їхні команди негайно розпочнуть переговори. Переговорну команду США очолять держсекретар Марко Рубіо, директор ЦРУ Джон Реткліфф, радник з питань національної безпеки Майкл Волц та спецпосланець США на Близькому Сході Стів Віткофф. Трамп переконаний, що перемовини «будуть успішними». 

На думку президента США, Путін не хоче закінчувати війну, а потім повертатися до боротьби через шість місяців. Тут лишається невідомою реакція Трампа на відкинуту Росією ідею президента Володимира Зеленського про обмін частини Курської області РФ, яка нині під контролем Сил оборони, на тимчасово окуповані території України. У РФ стверджують, що українські війська, які зараз на Курщині, «або будуть вигнані звідти, або будуть знищені».

Тож, яким саме чином планується досягнення миру — невідомо.

Водночас на питання журналістів, чи вважає Трамп Україну рівноправним учасником цього мирного процесу, він відповів: «Це цікаве запитання. Я думаю, що вони повинні укласти мир. Їхніх людей вбивають, і я думаю, що вони повинні укласти мир. Я сказав, що це негарна війна, щоб у неї вступати».

Крім того, Трамп, ймовірно, вважає, що Україна повинна поступитися своїми територіями заради цього.

«У Зеленського є країна і відважна армія, її спустошили та атакували. Попри те, що ми дали йому, на мій погляд, 350 мільярдів доларів. А Європа дала, на мій погляд, 100 мільярдів доларів, і вони зробили це у формі позики», — сказав Трамп.

Однак сам Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що держава відстоюватиме цілісність і не поступиться Росії своїми територіями.

Володимир Зеленський / Фото: Офіс Президента

Реакція

«Після цих розмов, до США виникає багато питань – як США уявляють собі повагу до українського суверенітету без поваги до територіальної цілісності? Якщо це ніяк не пов’язані поняття, то в яких кордонах чи межах США визнають суверенітет і територіальну цілісність нашої держави?», — прокоментував народний депутат та член комітету ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Богдан Яременко.

Він також висловив занепокоєння щодо скасування Кримської декларації держсекретаря Помпео 2018 року про довгострокову політику невизнання окупації українських територій, проголошену під час першої президентської каденції Дональда Трампа.

У Європі ж теж відреагували на вчорашні дії президента Трампа. Там вимагають їх участі в переговорах та, з їх слів, готові зміцнювати підтримку України.

«Справедливий та стійкий мир в Україні є необхідною умовою сильної євроатлантичної безпеки. Нагадуємо, що безпека європейського континенту є нашою спільною відповідальністю. Тому ми спільно працюємо задля посилення наших колективних оборонних спроможностей», — йдеться у спільній заяві МЗС Франції, Великої Британії, Іспанії, Італії, Польщі, Німеччини, ЄС та України, яку опублікували одразу після розмови з Путіним.

Тим часом Держдеп США також повідомив, що спецпредставник Кіт Келлог відвідає Німеччину, Бельгію та Україну з 13 по 22 лютого. Що саме далі буде — не відомо.

За словами президента Зеленського, наразі немає чіткої інформації про плани Трампа стосовно війни, однак є побоювання, що Трамп і Путін можуть укласти угоду, не враховуючи українські інтереси. Більше інформації має стати відомо згодом.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.