Чи може далекий знайомий Patreon, про який ми могли чути в кінці відео деяких іноземних ютуб-блогерів, стати для нас добрим другом Патреон?
Хто ж він такий? Patreon, який у цій статті ми таки наважимося кликати “Патреоном”, – платформа, що надає творчим людям, суспільним, культурним діячам і незалежним проєктам можливість фінансової підтримки шляхом підписок патронів – людей, які готові підтримати їхню діяльність.
Ми вирішили спитати сміливих українців про їхній дуже різний досвід користування цією платформою.
Окрім того, щоб вести розмову лише про Патреон, ми також вирішили краще зазирнути у світи тих, хто про нього нам розкаже. Саме тому між репліками респондентів ви побачите коротку інформацію про діяльність цих надзвичайних людей.
Як ви наважилися на крок до того, щоб зареєструватися на Патреон?
Артем Албул: Доволі довго я взагалі не думав про жоден дохід з каналу. Стимулювали мене задуматись про це глядачі. Почали з’являтися коментарі із запитаннями про можливість підтримки. Тоді я просто почав залишати номер банківської картки десь в описі. З’явилися перші надходження, а згодом – і повідомлення про готовність підтримувати щомісяця та заклики створити сторінку на Patreon. Спочатку отримані таким чином кошти були приємним бонусом, але зі зростом каналу збільшувалася і щомісячна сума.
Артем Роговий: Я лише з березня на Патреоні, поки не відчутно великої підтримки. Не багато підписок, але підписки в інстаграм допомогли мати старт.
Ірина Крило: У мене ніколи не було амбіцій заробляти гроші на Патреоні, це скоріше приємний бонус. Блог я створила для того, щоб організувати себе, коли почала новий етап у творчо-професійній діяльності. Тому практично весь контент я викладаю у вільному доступі, тобто безкоштовно.
“Патреон – добра платформа, оскільки знімає проблематику отримання виплат”.
Андрій Нікішаєв
MariAm Blog (Мар’яна Янкевич): Патреон я відкрила через прохання одного із моїх глядачів. Я не мала ніяких алюзій щодо цієї платформи, але так патрони могли покрити хоча б витрати на технічні речі, які я використовую в оглядах.
Андрій Нікішаєв: На Патреон я прийшов не так давно, оскільки тільки близько півроку тому вони почали працювати з Payoneer і робити виплати на Україну. Основна причина, чому я обрав саме такий сервіс – це рекурентні платежі, тобто такі, що виконуються регулярно. Користувач один раз підписується, а далі вже без його взаємодії, гроші списуються автоматом. Це зручно як для мене, так і для людей.
Які перешкоди трапляються на шляху ведення сторінки Patreon?
Артем Роговий: Сумно, коли люди підписуються на акаунт, мають доступ для закритих від інших матеріалів, а потім через декілька днів ідуть. Також не можна вивести гроші, якщо на рахунку менш як 25 доларів.
Андрій Нікішаєв: Робота з Патреоном – справа не з легких. Після реєстрації грошей не буде одразу, навіть за умови об’ємної вкладеної праці.
Mariam Blog: На жаль, Патреон забирає певний відсоток грошей з підписки патрону, а потім сам банк знімає комісію при переведенні грошей на український банк, адже в Україні не можна по PayPal отримувати гроші. Але краще так, а ні ж ніяк.
Антон Прохоров: Згідно з моїм досвіду, Патреон має все ж таки дві сторони медалі. Найскладніша справа – ростити аудиторію, яка має з тобою спільні погляди.
Чи з самого початку все йшло легко у веденні Патреону?
MariAm Blog: Звісно, у мене на Патреоні не так багато грошей. тобто вони суто на творчі витрати, але це неабияк розв’язало руки для реалізації певних ідей: винайняти кращу техніку, чи купити реквізит, як в останньому огляді на фільм “Мої думки тихі”.
Насправді я місяць оформлювала свій Патреон від візуала до технічної документації. Оскільки це іноземна платформа, то потрібно мати рахунок в іноземному банку, а потім конвертувати на наш. Це доволі складна система.
Ірина Крило: До того, щоб створити свій блог на Патреоні, я довго готувалася. Найважче було визначитися з тим, який контент, і в якому форматі я буду викладати, в якому об’ємі та з якою регулярністю. З самого початку в мене було дуже багато ідей, чим би я могла ділитися зі своїми підписниками. Довелося більшість відсіяти.
Як вам особисто допоміг Patreon?
Ірина Крило: Зараз я вже не працюю ні на яких роботах, а повністю присвячую себе власним творчим проєктам. Найголовніший із них – моя книга, для якої я поставила собі амбітну ціль – зробити все самостійно: текст, верстку, ілюстрації.
Патреон допомагає мені не загубитися в цьому процесі. У себе в блозі я викладаю статті, відео, ескізи майбутніх ілюстрацій, уривки з книги та інше. Також веду подкаст, де щиро ділюся тим, що відбувається в моєму творчому і не тільки житті. Це дуже допомагає мені побачити себе збоку, зафіксувати кожен крок власного прогресу, аналізувати, осмислювати та організовувати свою роботу.
“Патреон наразі рятує моє життя, бо доросле життя – це складно”.
AndrianZP
Артем Албул: Патреон – важлива частина моїх доходів, яка дозволяє комфортно себе почувати та більшою мірою концентруватися на створенні контенту.
Як вплинув Патреон на вашу діяльність?
MariАm Blog: По суті, завдяки патронам я оновила візуальну складову своїх сторінок, почала більше вкладати фінансово у реквізит та підготовку до відео. Раніше огляди були обмежені одним простором та одним форматом подачі інформації, але для того, щоб розвивати якість треба трохи виходити за рамки. Також, оскільки я займаюся голосовим озвученням, то частина коштів може йти на оплату роботи моїх колег.
Артем Роговий: Патреон гарно використовувати для того, щоб ділитися відео з воркшопами.
Артем Албул: Patreon – прекрасна мотивація не закидувати надовго канал, хоча в мене таких думок не виникало. Ти розумієш, що є люди, які тебе підтримують і очікують твого контенту. Крім суто емоційної це, звісно, і матеріальна допомога – завдяки патронам я можу оновлювати техніку, витрачати кошти на виробництво відео і так далі.
Чи мотивує ця платформа та люди, які підтримують на ній, більше рухатися далі?
MariАm Blog: Звісно, поява патронів дуже мотивує до творчості. Власне з появою Патреону я змінила концепт та підхід до оглядів, бо захотілося робити це якісніше.
“Підтримка підписників допомагає мені відчувати, що я – не сама”.
Ірина Крило
Антон Прохоров (проєкт “Про Походи”) : В нас є аудиторія, яка готова підтримати. І я би сказав, що саме моральна підтримка – найбільше, що надає сил! Також треба постійно підтримувати контакт зі своєю аудиторією, спілкуватися з нею стосовно своїх ідей.
“Патреон – перш за все, люди. Мати аудиторію схоже на те, як мати друзів. Ви ділитеся з нею своїм життям, і з часом, лишаються ті, для кого твоя діяльність має значення.”
Антон Прохоров
Чи ви взяли ідею Patreon більше з-за кордону, чи побачили в Україні?
MariAm Blog: Ідею Патреону я підгледіла у свого товариша по озвученню Андріан ZP. Він ним користувався вже до того рік.
Ірина Крило: Про Патреон дізналася через одну українську блогерку, за творчістю якої стежила на Ютуб. Якийсь час я надихалася нею, а потім в один момент вирішила спробувати й сама вести блог на цій платформі, тільки вже з власною специфікою та задля власних цілей.
Артем Албул: Часом, здається, що про цю платформу я знав завжди.
На вашу думку, в Україні поширена практика користування Patreon серед креаторів?
Ірина Крило: Останнім часом я спостерігаю за тим, як Патреон набуває все більшої популярності серед українських та російських творців. Але також бачу, як ті, хто вже якийсь час реалізовували себе на цій платформі, завершують там свою діяльність кожен через свої причини.
На мою думку, Патреон – це своєрідний заморський інкубатор для творчих людей, який спокушає багатьох співвітчизників своєю популярністю на Заході. На власному досвіді бачу, що, в цілому, це прекрасне місце, принаймні, щоб спробувати дати життя власній місії саме тут.
Антон Прохоров, один з авторів проєкту “Про Походи”, вважає, що Patreon в Україні набуває поширення, проте, як кожна нова платформа, проходить три стадії:
- Що це таке? Ніхто не знає.
- Хтось знає і користується, але мало кому вдається (тут зараз Україна, за думкою Антона)
- Майже всім вдається, і всі користуються платформою.
AndrianZP: Зараз усе більше людей, які створюють український вміст починають відкривати цю платформу для підтримки своєї творчості, як колись мої підписники сказали відкрити його.
Артем Албул: Зараз бачу величезну кількість українських контент-мейкерів, які використовують цей сервіс, усе це викликає лише позитивні емоції, адже показує, що є розвиток, як індивідуальний, так і сфери загалом.
Які б поради ви могли дати людині, яка займається творчістю чи будь-якою іншою корисною для суспільства діяльністю та хоче зареєструватися на Патреон?
MariАm Blog: Патреон також вимагає певну віддачу. Тобто підписка на тебе означає, що ти у відповідь також маєш давати якийсь унікальний контент безпосередньо цим підписникам. Їм також має бути вигода у цьому. Я особисто маю різні ступені “ніштяків” (усілякі позакадрові історії, секрети, попередні перегляди, “плітки”, якщо це можна так назвати).
“Тільки коли пробуєш, то розумієш. Тут треба спробувати”.
Артем Роговий
Ірина Крило виділила п’ять практичних порад для створення профіля на Patreon:
В першу чергу потрібно підготувати всі необхідні матеріали про себе та свій майбутній блог. Цього вимагає сам Патреон при реєстрації.
- САМОПРЕЗЕНТАЦІЯ
Це можна зробити у двох форматах: написати статтю та/чи відзняти відео. В мене вийшло і одне, і друге.
2. ПІДПИСКИ
Тут треба визначитися з контентом, який ви пропонуєте потенційним підписникам, та вартість цих підписок. Я зробила вільний доступ до всього контенту, а платні підписки залишила на добровільних умовах.
3. ОФОРМЛЕННЯ
Найголовніше оформити шапку для власного профілю та підготувати симпатичну аватарку. Також можна зробити власний дизайн для кожного виду підписок, але це не обов’язково. Всі інші дрібниці, на кшталт кольору кнопочок, можна підібрати в ході реєстрації.
Особисто я вважаю, що візуальний вигляд профілю – це дуже важлива частина, бо саме вона дає перше враження про автора блогу
4. КОНТЕНТ
Звісно, після реєстрації, бажано одразу викласти перший контент. Це може бути стаття, відео чи подкаст, та головне тут, як на мене, познайомитися зі своїми підписниками. Можна більше розповісти про себе та запропонувати те саме їм.
5. РЕКЛАМА
Коли нарешті профіль готовий та перший контент завантажений – час познайомити світ із вашим блогом. Я робила це через свої соцмережі. Це доступно, дієво та безкоштовно.
Для того, щоб вести власний блог на поки досить екзотичній для українського користувача платформі, раджу спочатку поспостерігати за тими, хто вже хоч трошки освоївся на Патреоні та діяльність яких вам до душі.
Артем Албул: В самій ідеї заробітку на свої діяльності немає нічого поганого, хоч така думка доволі поширена. Якщо ви створюєте щось корисне, цікаве, важливе, смішне, то вас підтримають. Головне – бути чесним з собою та аудиторією.
Читайте також про практику посткросингу в Україні, а ще
Як заробляють на ідеях? Джон Хокінз