Верховна Рада України підтримала ратифікацію Римського статуту 281 голосом. Про це повідомив народний депутат із фракції «Голос» Ярослав Железняк у Телеграмі.
За його словами, народним депутатам перед голосуванням передали листи підтримки від Генштабу та начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирила Буданова.
Також Железняк вказав, що дуже важка дискусія була під час розгляду. Було багато виступів і за і проти. Однак ратифікацію все ж підтримали.
Більше про Римський статут
Загалом Римський статут Україна підписала 20 січня 2000 року. Але у липні 2001-го Конституційний суд визнав статут таким, що не відповідає Конституції. Тож Україна до 21 серпня не могла ратифікувати цей документ.
Однак у 2014 та 2015 роках Україна прийняла дві заяви про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду: щодо справ Майдану і злочинів проти людяності та воєнних злочинів, вчинених на її території.
А у 2014 році Асоціація з Європейським Союзом (ЄС) передбачала зобов’язання для України ратифікувати Римський статут, але тоді цього так і не сталося.
У 2022 році міністр юстиції Денис Масюська в інтервʼю для Суспільне пояснював, що в Україні, зокрема серед військових, неправильно прокомунікований цей документ. Через що, у захисників створилася хибна думка, що, начебто, як тільки Україна ратифікує Римський статут, він стане підставою для притягнення українських військових та керівництва до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді.
Таким чином, з юридичної точки зору, для українських військових немає загроз. Оскільки країна і так визнала юрисдикцію МКС, і він вже видав шість ордерів на арешт громадян РФ за ймовірне вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
Ратифікація Римського статуту дозволить Україні брати участь у відборі суддів МКС, в асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду.
Крім того, ратифікація Римського статуту також допоможе Україні отримати компенсації. Йдеться про роботу фонду Trust Fund for Victims.
Читайте також
- Верховна Рада України, 20 серпня, прийняла законопроєкт №11483 про статус військових, які воюють у РФ. Тепер закон гарантує цим військовим такі ж виплати та преференції, як на передовій.