До Харкова долітають і були останніми днями випадки, коли місто атакували керованим боєприпасом УМПБ Д-30, і така небезпека ще залишається, розповів начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов журналісту Ґвара Медіа.

«Дійсно поменшало С-300, відверто поменшало. Коли сюди приїздив президент, він обіцяв що буде прийнято ряд рішень щодо захисту міста Харкова і ми маємо лише спостерігати за висновками та за наслідками, які маємо. Офіційно коментувати що стало причиною ми не можемо», – додає Синєгубов.

Вперше Харків атакували таким боєприпасом 27 березня 2024 року. Тоді зафіксували два удари по житловому масиву міста у Шевченківському районі, внаслідок чого загинув 59-річний чоловік, а 19 людей отримали поранення, серед яких 4 дитини.

Востаннє армія РФ обстрілювала Харків увечері 9 червня, коли авіаудару зазнали чотири приватних будинки у Київському районі міста. Тоді боєприпас УМПБ Д-30 влучив між будинками. У домоволодіннях вибито вікна, пошкоджено фасади. Без постраждалих.

Що таке УМПБ Д-30

УМПБ Д-30 – це «універсальний міжвидовий планувальний боєприпас»; число 30 означає його діаметр. Його маса становить 250 кг. Це не маса бойової частини, а загальна маса. Тобто за своєю потужністю УМПБ сильно поступається КАБам, або керованим авіабомбам, у яких тільки бойова частина важить більше, ніж весь боєприпас.

Однак є у цього УМБП одна особливість. Вона укладена в словах із назви «універсальний» і «міжвидовий». Це означає, що запускатися цей снаряд може не тільки з підвісної системи фронтових бомбардувальників Су-34, а й із землі. Для цього, щоправда, знадобляться системи реактивного залпового вогню, тобто РСЗВ типу «Град».

При цьому УМБП мають набагато більшу вибухову силу і дальність, ніж традиційні заряди РСЗВ. Відсутність необхідності підіймати в повітря літаки, які до того ж можуть бути збиті ППО, робить запуски дешевшими і безпечнішими. Дальність міжвидового боєприпасу, яка за оцінками експертів може сягати 70 км (а за деякими даними – до 90 км), дає змогу здійснювати пуски по Харкову з території РФ.

На цю тему