Розвідувальні служби Нідерландів та Німеччини зібрали докази «широкомасштабного» використання Росією забороненої хімічної зброї в Україні.
Про це передає Reuters з посиланням на слова міністра оборони Нідерландів Рубена Брекельманса.
За словами Брекельманса, щонайменше три смерті українців пов’язані з використанням хімічної зброї, а понад 2500 осіб, поранених на полі бою, повідомили українським органам охорони здоров’я про симптоми, пов’язані з хімічною зброєю.
«Це посилення викликає занепокоєння, оскільки воно є частиною тенденції, яку ми спостерігаємо вже кілька років, коли використання Росією хімічної зброї в цій війні стає все більш нормалізованим, стандартизованим і поширеним», — сказав міністр.
Разом з тим, глава військової розвідки Нідерландів Пітер Рісінк повідомив, що висновки ґрунтуються на «власній незалежній розвідці» їх країни. Та зазначив про «тисячі випадків» застосування хімічної зброї, посилаючись на українські дані про 9 тисяч випадків.
«Ми повинні ще більше посилити тиск. Це означає розглянути можливість введення додаткових санкцій і, зокрема, не допустити [Росію] до участі в міжнародних органах, таких як Виконавча рада ОЗХЗ [Організація із заборони хімічної зброї — ред.]», – також заявив Брекельманс.
Нідерландські військові та загальні розвідувальні служби, співпрацюючи з іноземними партнерами, заявляють, що виявили конкретні докази інтенсифікації виробництва хімічної зброї в Росії. Це включає посилення науково-дослідних можливостей та вербування вчених для розробки хімічної зброї, заявив Рісінк. Він наголосив, що російські посадовці дали солдатам інструкції щодо використання отруйних бойових речовин.
«Це не просто імпровізовані дії на передовій, це справді частина масштабної програми. І це, звичайно, також викликає занепокоєння, тому що якщо ми не прояснимо і не оприлюднимо те, що робить Росія, ці тенденції, швидше за все, продовжаться», – сказав Рісінк.
Він назвав використання хімічної зброї російськими збройними силами «майже стандартною процедурою».
«Ми конкретно пов’язали використання хлорпікрину з імпровізованими боєприпасами, такими як наповнені лампочки та порожні пляшки, які підвішують до дронів. Що стосується сльозогінного газу, то ми бачимо, що вони також зловживають і переробляють існуючі боєприпаси, щоб використовувати їх як носії газу», – сказав він.
Уточнюється, хлорпікрин внесений до списку заборонених задушливих речовин ОЗХЗ, яка була створена для впровадження та контролю за дотриманням Конвенції про хімічну зброю 1997 року.
Він може викликати сильне подразнення шкіри, очей і дихальних шляхів. При проковтуванні може спричинити опіки рота і шлунка, нудоту і блювоту, а також утруднення дихання.
Читайте також
- Цього року кількість жертв серед цивільних українців зросла майже на 50% — ООН.
