«Не вірив, що сюди може прилетіти»: шлях, який проходять мешканці Харкова, втративши житло 

Ліза Бикова - 12 Листопада 2024 | 14:25

Юрій та Ольга Семененки — власники квартири за адресою Метробудівників, 40 у Харкові. Їхнє житло постраждало від російської атаки 24 вересня. Одна кімната повністю обвалилася, всі інші, як і сам будинок, — зазнали значних руйнувань та, як каже подружжя, не підлягають відновленню.  

«Епіцентр удару був на сьомому поверсі, ми живемо якраз нижче. Ми всі були вдома на момент влучання: я, дружина, донька та теща. Це чудо, що всі лишилися живими, але квартири нашої більше немає», — додає Юрій. 

Чоловік розповідає, зараз перед їх родиною постало питання «де жити?». Адже, як каже Юрій, з дитиною в гуртожитку не варіант, а у знайомих, у яких живуть зараз, — не зручно. 

Юрій з донькою / Фото: Ліза Бикова,Ґвара Медіа

Це вже другий удар російських військ, унаслідок якого було пошкоджено квартиру Семененків.

«Винаймати житло можна, звісно, але це теж гроші. Крім того, це ж була наша квартира. Ми вже один раз її відновлювали, вкладали гроші. Ні, зараз треба нову, бо відновити, навіть якщо і можна буде, то надзвичайно довго і без однієї кімнати, ймовірно, північної, а це вже несправедливо», — пояснив Юрій.

Чоловік продовжує, для них з дружиною зараз принципово отримати саме сертифікат за зруйноване житло. 

«Заявку ми подали у Дії, але наш будинок уже перебував на реконструкції на момент удару, через попередні обстріли, тому у нас багато питань: як це вплине на заявку, скільки нам чекати на відповідь і чого власне чекати… Терехов [міський голова Харкова — ред.] ніби сказав, що мають дати сертифікат на нове житло, але ж оцінки не було. І як нам відстежувати цей процес — не зрозуміло», — пояснив Юрій. 

Запитань у власників зруйнованої квартири багато, а відповідей поки нема. Тож далі розповідаємо історію подружжя та досліджуємо доступність програми єВідновлення.

Зруйнований будинок на Метробудівників, 40 / Фото: Ліза Бикова, Ґвара Медіа

Квартира на Метробудівників, 40: з чого все почалося

Юрій розповідає, до того, як переїхати до Харкова, він 30 років прожив у Циркунах Харківського району, саме там він і познайомився з дружиною Ольгою.  

«У 2020 році ми переїхали до Харкова і придбали цю квартиру. Прожили тут до самого початку повномасштабного вторгнення. Коли «все почалося», у перший же день, евакуювалися до Львова, бо лишатися тут разом з маленькою донькою було небезпечно», — каже чоловік

У Львові Юрій вступив у нацгвардію, де служив до червня 2023 року, потім демобілізувався та відновився на посаді доцента у Державному університеті транспорту. Так родина повернулася до Харкова. 

Рік тому квартира на Метробудівників, 40 була пошкоджена, однак підлягала відновленню. 

«У 2022 році неподалік було 84 влучання, тож, коли повернулися, квартира була дуже пошкоджена. Але більш-менш збереглася, тож благодійні організації допомогли нам її відновити», — розповів Юрій. 

Тоді ж Юрій та Ольга повернулися у власне житло з чотирирічною донькою та матірʼю Ольги.

Донька пішла на спеціальні курси, які організовували для дошкільнят в укритті біля дому, Ольга розпочала викладати в університеті. А бабуся в цей час допомагала родині у домашніх справах.

Бабуся з онучкою на подвірʼї будинку за адресою Метробудівників, 40 / Фото: Ліза Бикова, Ґвара Медіа

24 вересня — день обстрілу 

Російські військові завдали удару по багатоповерхівці близько 16:00. Саме в той момент уся сімʼя Семененків перебувала вдома. Юрій — готувався до пари із «заочниками», що мала розпочатися за кілька хвилин. Бабуся з донькою обідали на кухні, Ольга була у своїй кімнаті. 

«Дружина побачила попередження про небезпеку для міста, тож пішли з донькою в більш безпечну кімнату — вони так завжди роблять. Я якраз був у північній кімнаті, але за секунд 15 до вибуху вийшов. І саме в цей момент кімнати не стало, вона просто обвалилася. Я міг загинути. Натомість мене лише прибило до стіни вибуховою хвилею. Я досі не розумію, як так… Увесь час був впевнений: шанс, що сюди прилетить — один на мільйон», — каже Юрій. 

Водночас усі в їхній родині лишилися неушкодженим. Кажуть, бабусі трохи посікло вухо уламками скла, але вона теж у порядку. 

Зруйнований будинок на Метробудівників, 40 / Фото: Ліза Бикова, Ґвара Медіа

Юрій зазначає, що знайомі відкрили збори для їхньої сімʼї. Тож речі першої потреби придбати можуть, «тисяч 15-20, це вже добре, якось пристосуватися можна», тому зараз в них єдина проблема — відсутність житла.

«Зараз живемо у родичів на Київській [поблизу станції метро «Київська», — ред.], але ми — велика родина ще й з маленькою дитиною — вони нічого не кажуть, але, звісно, це не зручно. Тому найперше — отримати сертифікат на житло», — каже Юрій.

Юрій та Ольга / Фото: Даша Лобанок, Ґвара Медіа

Проблема №1: чи можна претендувати на відшкодування, якщо будинок уже перебував на реконструкції 

У травня 2024 року міськрада виділила майже 100 мільйонів гривень, оголосивши тендер на реконструкцію будинку на Метробудівників, 40. Тоді переможцем конкурсу стала харківська будівельна компанія «Житлобуд-2». Відповідно до інформації з ресурсу YouControl, лише за 2024 рік це товариство виграло державних тендерів, повʼязаних з відбудовою, на понад 300 мільйонів гривень. 

Водночас реконструкція будинку так і не почалася. 

За словами Юрія, лише на їхній вулиці є кілька будинків, що чекають своєї черги на відбудову. 

«Прямо навпроти нашого будинку йде реконструкція, а ще далі теж є такі будівлі. Тобто це тривалий процес відбудови, який тягнеться роками. Ми не дочекалися, і як це вплине на нашу історію сьогодні — я не розумію», — пояснив чоловік. 

Будинок напроти, що перебуває на реконструкції / Фото: Ліза Бикова, Ґвара Медіа

За словами провідного юриста з регіональної координації благодійного фонду «Право на захист» Павла Сніжка, будь-який громадянин України, який втратив житло внаслідок війни, має право на отримання сертифіката. Тобто, якщо виникла така ситуація, коли на момент руйнування той чи інший житловий обʼєкт уже перебував на реконструкції, то місто зобовʼязується повторно направити експертів для оцінки завданих Російською Федерацією збитків. 

«Зазвичай цей етап займає до 30 діб, але тут також варто розуміти, що все залежить від навантаженості на профільний департамент. Тобто зрозуміло, якщо мова йде про той населений пункт, де російські обстріли є рідкістю, то навантаженість на працівників там менша, а оцінку збитків можна провести швидше. А якщо ми говоримо про Харків, де ледь не щодня відбуваються російські обстріли, то навантаження на працівників колосальне, тому термін експертизи може перевищувати 30 днів», — пояснив юрист. 

Юрій спостерігає за перебігом технічної оцінки стану будинку / Фото: Ліза Бикова, Ґвара Медіа

Оцінка зруйнованого будинку експертами

Ми звʼязалися з представницею департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міської ради Ольгою Куриленко. За її словами, наразі експерти уже проводять оцінку зруйнованого будинку, її планують закінчити у листопаді, точна дата поки невідома. 

«Але ж варто розуміти, що за результатами оцінки, житло може бути визнаним як пошкоджене до стану, що не підлягає відновленню, так і навпаки — придатним до відбудови. І саме від цього залежить: це буде сертифікат на нову нерухомість чи на відшкодування», — сказала вона у коментарі. 

Водночас ще на початку жовтня міськрада виділила майже 300 тисяч гривень на обстеження пошкодженого об’єкта. Тоді ж розпочався огляд приміщення, на місці працювали експерти від «Енергопромпроект». Інспектор Едуард Волошан розповів, що оцінка стану будинку ще триває, однак уже зараз можна говорити про те, що будинку потрібен частковий демонтаж, через що відновити його в точно такому вигляді, як він був до обстрілу, малоймовірно. 

Експерти від «Енергопромпроект» (Едуард Волошан відкриває двері) / Фото: Ліза Бикова, Ґвара Медіа

«Якщо місто погодить, то третій і четвертий підʼїзди треба демонтувати, а вам [мешканцям — ред.] дадуть сертифікати на зруйноване майно», — пояснює Волошан місцевим, що звернулися до нього.  

Одна з мешканок запитала в експерта, що буде з тою частиною під’їзду, яка опинилася на іншій стороні від епіцентру удару, відповідно, зазнала менших руйнувань. На це Волошан відповідає: під’їзд неможливо розділити, якщо демонтаж — то усього обʼєкту одразу. Але, наголошує, наразі їх компанія лише проводить експертну оцінку, зокрема, робить проби міцності бетону та плит, для того, щоб зрозуміти, в якому стані будівля після обстрілу та які можуть бути подальші дії. Після чого, усі результати передають до Департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції, тож остаточне рішення — за містом.

Вигляд будинку на Метробудівників, 40 з іншої сторони / Фото: Ліза Бикова, Ґвара Медіа

Висновки і подальші дії: як влаштована система 

За словами юриста Павла Сніжка, уся процедура порядку надання компенсації за знищену нерухомість регулюється постановою Кабінету міністрів №600. Відповідно до неї, існує усього два способи відшкодування — сертифікат на придбання нової нерухомості, замість знищеної, та грошові виплати задля відновлення житлового обʼєкта. 

Сертифікат на зруйноване майно: що це

Сертифікат на «придбання об’єкта житлової нерухомості» — документ, де зафіксовано суму коштів, яку держава надає на придбання житла замість зруйнованого. Його можна отримати у випадку, коли житловий будинок або його частину вирішать демонтувати, а сам обʼєкт визначатиметься, як не придатний для життя. У такому разі, Харківська міська рада подає документи до Харківської обласної військової адміністрації для подальшого розгляду Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області. Далі — ці комісії подають свій висновок щодо об’єкта до міськради, а та, своєю чергою, уже остаточно затверджує демонтаж обʼєкта. Тоді уже відбувається безпосередній розгляд поданих заявок мешканців та їх схвалення. 

Зазначається, попри залученість багатьох структур до процесу оцінки обсягів руйнації, заявами мешканців від початку до кінця опікується спеціальна комісія при міськраді (у випадку Харкова, але вона також може бути створена при органі місцевого самоврядування чи військовій адміністрації населеного пункту). 

У її завдання входить консультація мешканців постраждалого майна, а також: 

  • забезпечення обстеження пошкодженого об’єкта (якщо воно не було проведене до моменту розгляду заяви);
  • зібрання документи та/або інформації, необхідної для прийняття рішення про надання компенсації;
  • встановити, чи є / немає право й підстави для надання компенсації та пріоритетного права;
  • прийняти рішення про надання / відмову в наданні компенсації, розрахування розміру компенсації.
Будинок на Метробудівників, 40 / Фото: Даша Лобанок для Ґвара Медіа

Як розраховується сума

«Суму, яку охоплює житловий сертифікат, визначають за розробленою Кабінетом Міністрів України формулою, яка включає декілька показників», — розповів Павло Сніжко. 

Для квартир це:

  • показник вартості за один квадратний метр житла на вторинному ринку загалом в Україні;
  • регіональний коефіцієнт та коефіцієнт кількості кімнат у зруйнованому помешканні;
  • загальна площа та вартість квадратного метра житла з урахуванням року, коли будинок було зведено.

Для приватних будинків це:

  • показник вартості одного квадратного метра житла на вторинному ринку загалом в Україні;
  • регіональний коефіцієнт;
  • загальна площа.

У випадку, коли суми сертифіката не вистачає на купівлю обраного помешкання, заявник може додати власні кошти для покупки. 

Сертифікат на пошкоджене майно: що це

Водночас у випадку, коли комісія під час першого етапу технічного обстеження визначить потребу помешкання у поточному чи капітальному ремонті або реконструкції, мешканці можуть претендувати на відшкодування за тією ж програмою єВідновлення. 

«Тоді потрібно чекати виплат за пошкоджене майно, але тут важливо розуміти, що вони не приходять одразу, як у випадку з сертифікатом, а лише по закінченню відновлювальних робіт», — пояснила Ольга Куриленко. 

Відповідно до алгоритму, мешканці можуть подати запит на отримання компенсацій лише у період проведення поточного ремонту. У випадку ж капітального, тобто більш значного, варто чекати на закінчення робіт. Наприклад, ремонту конструктиву будівлі, після — статус змінюється на той, що потребує відновлення шляхом поточного ремонту, а мешканці мають можливість податися на єВідновлення. 

Зруйнований будинок на Північній Салтівці зсередини / Фото: Ліза Бикова для Ґвара Медіа

«Не зрозумілий алгоритм дій»: підсумки 

Ольга Семененко каже, сам алгоритм дій цієї програми для них не до кінця зрозумілий. 

«Подати заявку — зрозуміло, а куди звертатися далі, як стежити за цим процесом, чого очікувати, з ким консультуватися — не розумію», — сказала Ольга. 

Відповідь на це питання дав юрист Павло Сніжко, виокремивши основний алгоритм дій для заявників.

Крок 1: подати інформаційне повідомлення про знищене житло. Це можна зробити через Дію, ЦНАП чи нотаріуса. 

Крок 2: туди ж подати заяву на отримання житлового сертифіката.

Крок 3: отримати рішення комісії місцевої ради про суму сертифіката. Тоді переглянути житловий сертифікат можна буде в застосунку «Дія».

Крок 4: обрати нове житло й забронювати кошти по сертифікату.

Крок 5: узгодити з продавцем і подати заяву в застосунку «Дія» на бронювання коштів.

Крок 6: звернутися до нотаріуса для оформлення всіх процедур. Він має підтвердити відмову від права власності на знищену нерухомість та оформити угоду купівлі-продажу нової.

Крок 7: отримання нового житла.

Будинок на Метробудівників, 40 / Фото: Даша Лобанок для Ґвара Медіа

Очікування 

Поки оцінка триває Ольга, Юрій, їх маленька донька та бабуся досі перебувають у родичів. Кажуть, для себе бачать єдиний варіант — нове житло та сподіваються, що цей процес не затягнеться.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.