Вже цього року планують відкрити Національне військове меморіальне кладовище для поховань загиблих українських військових.

Про це під час засідання уряду сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Шмигаль обіцяє, що для Міністерства з питань ветеранів одним із пріоритетних завдань визначено будівництво Національного військового меморіального кладовища та його відкриття.

Раніше місце розташування національного меморіального кладовища змінювали уже тричі, а його будівництво мали розпочати ще у 2022 році, однак цей процес відклали.

Більше про будівництво

На виконання завдання прем’єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі «Лиса Гора». Водночас екологи та активісти були проти розташування там меморіалу. У листопаді 2022 року на сайті Київради зареєстрували петицію проти будівництва на «Лисій Горі», яку Київрада не підтримала.

Однак уже в січні прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.

Тоді ж Київська міська рада вирішила відвести ділянку у вісім гектарів комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні. Однак частина території Биківнянського лісу досі повністю не досліджена і може містити ще не виявлені поховання. Тому швидко побудувати там меморіальне кладовище неможливо, заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили».

Саме тому в серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. Тепер його пообіцяли побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.

Але таке рішення теж викликало певне невдоволення у суспільстві.

«Зараз мені трохи боляче читати, що спочатку Лиса Гора, потім Биківня, і зараз в перспективі нове місце все також з якихось причин комусь не підходить, хоча нові місця все далі і далі від столиці. А мене турбує питання – якщо ми побудуємо місце для вічного спочину моїх кращих друзів десь в степах подалі від очей і вдячних нащадків – як ми уявляємо догляд за цим місцем? Як ми уявляємо що рідні, чи то друзі будуть їхати на зустріч на могилі товариша в степ, де нема де зупинитись і відпочити?», — висловився тоді в соцмережі ветеран, боєць полку «Азов» та один із захисників Маріуполя Владислав Жайворонок.

Однак 8 грудня Верховна рада підтримала в цілому законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища. Згодом Кабмін ухвалив ключове рішення щодо його створення, а також затвердив порядок використання держкоштів. Мова про 515 млн гривень, які виділяються на будівництво та функціонування в 2024 році. А на початку липня 2024 року оголосили тендер на будівництво першої черги кладовища, вартість робіт оцінюють в 1,8 млрд грн.

Читайте також

  • У Лозовій замовили памʼятники для військового кладовища з ймовірною переплатою щонайменше на 5 мільйонів гривень. Ґвара провела розслідування.