2 липня на посаду керівника Харківської обласної прокуратури заступає Аміл Омаров — донедавна керівник Шевченківської окружної прокуратури Харкова.
Що відомо про Омарова — Ґвара розповідає в матеріалі.
«Кандидатура призначалася виключно з урахуванням професійних якостей, досвіду та відповідності законодавчим критеріям», — написали у пресслужбі облпрокуратури.
Напередодні призначення журналісти «Схем» з’ясували, що Аміл Омаров у своїй науковій роботі вісім разів згадував прізвище науковця та заступника керівника Офісу Президента Олега Татарова, якого медіа вважають «куратором правоохоронного блоку». Раніше журналісти «hromadske» у розслідуванні розкрили існування «мережі Татарова» — кола правоохоронців, які захищали дисертації під його науковим керівництвом і демонструють лояльність до Офісу Президента.
Хто такий Аміл Омаров
Аміл Азад огли Омаров проживає у Харкові разом з сімʼєю — дружиною та двома дітьми. Тут він закінчив Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого за спеціальністю «Правознавство», де навчався з 2003 по 2008 роки. Далі здобув бакалавра з банківської справи у ХНУ імені Каразіна. Одразу після закінчення юридичного Омаров почав працювати у прокуратурі Дзержинського (нині — Шевченківського) району. З 2021 року керував Шевченківською окружною прокуратурою Харкова.
На посаді прокурор займався «резонансними та соціально чутливими справами», зазначила пресслужба облпрокуратури. Зокрема, викривав корупцію та розкрадання бюджетних коштів у воєнний час, розслідував особливо тяжкі злочини проти статевої свободи щодо малолітніх, захищав державні інтереси.
«Результатом роботи стало попередження розкрадання понад 300 млн грн бюджетних коштів, повернення земель оборони вартістю понад 22 млрд грн, а також понад 500 зареєстрованих кримінальних проваджень та зібраних доказів щодо збройної агресії РФ проти України», — йдеться в повідомленні.
Як пише «Обʼєктив», Омаров представляв обвинувачення у справі про пожежу на харківській фабриці «Хартрон» у 2014 році, де загинули вісім людей. Тоді засуджені отримали умовні терміни.
У 2016 році Аміл Омаров на посаді заступника керівника прокуратури вимагав відновити звільнених проректорів ХНУРЕ, зокрема свого родича Мурада Омарова. Ректор Едуард Рубін звинуватив правоохоронця у втручанні у справи вишу і повідомив, що проректора Омарова звільнили після того, як дізналися, що він родич власника торгової фірми «Хазар», яка постачала харчові продукти в університет.
Коли Мурада Омарова усунули від процесу закупівель, то середню ціну на товари вдалося знизити на понад 30%.
Звʼязок з Татаровим
У 2017 році Омаров захистив дисертацію на тему «Інститут підслідності в кримінальному провадженні» та здобув ступінь кандидата наук. На початку 2025 року він подавався на конкурс з обрання голови Бюро економічної безпеки України (БЕБ). Саме тоді журналісти «Схем» звернули увагу на згадки прізвища Татарова в його науковій роботі. Шість з них були цитуваннями в тексті дисертації та ще дві — у списку використаної літератури.
Омаров пояснив журналістам, що писав дисертацію протягом багатьох років і цитував «не осіб, а наукові праці, які написали ці особи».
Окрім того, «Схеми» звернули увагу на окремий блок у його дисертації, присвячений Російській Федерації. З цього приводу Омаров сказав журналістам: «Ми вийшли з однієї правової системи після 1991 року. Було дуже цікаво порівняти, як вона розвивається у РФ, у Молдові, на Кавказі, у середньоазіатських республіках. Без порівняння ми не зможемо зрозуміти, в якому напрямку йдемо».
Декларація Омарова
Аміл Омаров володіє будинком площею 56,3 кв. метрів вартістю 106 тисяч гривень. У спільній власності родини — квартира 134,3 кв. метрів вартістю 779 тисяч гривень, власником якої є батько Азад Омаров. Прокурор користується автомобілем Toyota Camry 2017 року (вартістю 683 тисяч грн), який також належить батькові.
За 2024 рік Омаров заробив 1,5 мільйона гривень у прокуратурі та 22 тисяч гривень як викладач кафедри кримінально-правових дисциплін ХНУ ім. Каразіна. Родина зберігає 27 тисяч доларів готівкою, на банківських рахунках — 8 тисяч доларів та понад 226 тисяч гривень.
Нагадаємо, у жовтні 2024 року п’ять керівників обласних прокуратур та керівник однієї зі спеціалізованих прокуратур у сфері оборони написали заяви про звільнення з посад. Серед них начальник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков.
Всі вони отримували підвищені пенсії у зв’язку з вислугою років, призначені за рішенням суду. Детальніше про те, що це означає та чому важливо — у матеріалі від Ґвари.
Після звільнення Фільчакова тимчасово виконуючим обов’язки начальник Харківської обласної прокуратури став його перший заступник Володимир Лимар.
Читайте також
- Колишнього депутата Харківської облради підозрюють у недостовірному декларуванні
- ВАКС не відсторонив Чернишова від посади віцепрем’єра
