З початку 2024 року, поліція Харківщини отримала 2648 заяв про вчинення кібершахрайств на території області. Аналізуючи ці звернення, стало зрозуміло, кожен вид злочину має свою аудиторію.
Про це повідомила начальниця відділу управління протидії кіберзлочинам в Харківській області капітан поліції Катерина Кравченко під час брифінгу.
За її інформацією, найпоширенішими видами шахрайств на території Харківщини є фейкові авто для військових, не доставлення товару після оплати, дзвінки нібито з банку з метою заволодіння грошима на рахунку потерпілого, а також викрадення особистих акаунтів громадян у соцмережах.
«Якщо ми говоримо про продавців авто, які насправді не мають їх, але беруть гроші з громадян, то це шахрайство розповсюджується саме на військових. Дзвінки з нібито банку з проханням передати дані особистого рахунку з метою викрадення коштів з нього — стосуються саме літніх людей», — сказала Катерина Кравченко.
Капітан поліції також зазначила, на Харківщині поширені випадки, коли продавець просить покупця перевести всю суму за товар, однак після цього, не надсилає його. А також популярним стало викрадання особистих акаунтів громадян.
«Тому варто ставити двофакторну аутентифікацію у соціальних мережах, мати складний пароль відмінний для кожної своєї сторінки, а у разі здійснення онлайн замовлення обирати післяплату», — пояснила Кравченко.
Однак ці кіберзлочини поширюються для багатьох груп населення та є універсальними.
Зазначається, сповістити про ймовірне шахрайство можна за номером телефону «102», звернувшись до найближчого відділку поліції або залишивши відповідне звернення на сайті кіберполіції.
Нагадаємо, станом на 5 вересня, на Харківщині поширилося шахрайство над військовими, коли їм нібито обіцяють доставити авто на фронт, проте згодом беруть гроші та зникають.
«Зазвичай все починається з того, що військовий заходить на онлайн платформу, знаходить там оголошення про доставку авто та починає спілкуванням з його власником. Однак документи надіслані ним виявляються хибними, а відео авто належать іншим продавцям, які не мають ніякого відношення до цієї справи», — розповіли у поліції.
Потерпілий, довіряючи шахраям, надсилає гроші під різними приводами «на розмитнення» чи «доставку», однак в кінці не отримує товар.
Читайте також
- Торік було відкрито 82,6 тисячі кримінальних справ щодо шахрайства. Це у 2,6 раза більше, ніж у 2022 році, коли вперше за тривалий час в Україні спостерігався сплеск активності аферистів.