18 жовтня у вестибюлі «Харків-Пасажирський» відкрилася фотовиставка воєнного кореспондента видання «Телеграф» Яна Доброносова.
З 2014 року фотограф знімав у зоні АТО, а від початку повномасштабного вторгнення він документує війну та наслідки російської агресії.
На виставці представлені роботи, які ще жодного разу не висвітлювалися ніде. Своїми світлинами автор хоче показувати правду: наслідки ракетних обстрілів, розбір завалів, робота з військовими, евакуація з прифронтових зон тощо.
«Є виставки для своєї країни, а є міжнародні. Зазвичай благодійні фонди та організації беруть фото з фронту й показують всюди й це важливо. Харків — одне з перших міст, яке взяло на себе удар війни. Однак, люди за кордоном не завжди розуміють, що тут відбувається», — каже фотограф.
Але завдяки роботі фотографів та журналістів європейці стали все ж розрізняти українців та росіян, зауважив Ян.
Кореспондент також розповів про те, що за кожною світлиною є особиста історія. Як, наприклад, зоряне небо в Бахмуті: колись Ян жив на Донеччині і сказав, що лише там було видно так гарно зорі. На цій світлині він знову бачить їх — такі ж гарні, як і колись, але в інших обставинах. На фоні неба видно вогонь — наслідки від вибухів. Або світлина з Охтирки, де дівчина йде на фоні розбитої міськради. Автор каже, що це фото поєднує в собі смерть та життя.
Місце для виставки обрали вокзал. Це пояснюється тим, що більшість свого життя Доброносов проводить у потягах, через різні точки зйомок. Крім того, Ян підкреслює, що з початком повномасштабного вторгнення Укрзалізниця стала головним транспортом України — повітряний простір став небезпечним для літаків, а дорожних рух зупинився через кілометрові затори. Тож із 24 лютого 2022 року залізничні вокзали стали місцями для прощань та зустрічей. Працівники Укрзалізниці вивозили людей у безпечніші регіони країни, попри обстріли ризикуючи своїм життям.
Далі виставка поїде в інше місто, на інший вокзал. Насамкінець Ян додав, що коли Україна переможе, то він не показуватиме ці світлини.
«Ці фото я продаватиму на міжнародних ринках. А в Україні я хочу, щоб люди бачили лише мирне життя. Коли закінчиться війна, вона закінчиться і у моїй голові», — підсумував Ян.
Читайте також
- У Німеччині відбудеться виставка Харківської школи фотографії з евакуйованих робіт Харкова.