Сьогодні, 17 грудня, на Харківщині анонсували відкриття Барнахусу, тобто центру для взаємодії з дітьми та жінками, які під час повномасштабного вторгнення зазнали насильства або стали його свідками. Його сподіваються відкрити вже у 2025 році на базі регіонального представництва Омбудсмана на Харківщині.

Про це розповіла представниця Омбудсмана в Харківській області Оксана Червякова під час зустрічі з журналістами.

Вона зазначила, Барнахус працює за алгоритмом: правоохоронці виявляють факт насильства і для збору доказів, зокрема свідчень, звертаються до центру. Крім того, в осередку надають психологічну допомогу дітям до 18 років, а також жінкам, що стали свідками або переживали насильство внаслідок повномасштабного вторгнення.

«Цей центр потрібен для того, щоб уникнути ретравматизації та працювати з дітьми та жінками, які стали потерпілими або свідками сексуального, чи іншого виду насильства, повʼязаного з війною. Це безпечна європейська методика спілкування з правоохоронними органами у зручний для потерпілих спосіб», — розповіла Оксана Червякова.

Вона зазначила, таким чином хочуть позбутися стигматизація, яка сьогодні існує, стосовно сексуального насильства та спілкування з правоохоронними органами. Крім того, робота за методикою Барнахус дозволить зібрати якомога більше свідчень про воєнні злочини РФ та покарати відповідальних осіб за це.

Додається, Барнахус працює за алгоритмом: правоохоронці виявляють факт насильства і для збору доказів, зокрема свідчень, звертаються до центру.

Нагадаємо, станом на жовтень 2024 року за час повномасштабного вторгнення в Україні зафіксували 322 випадки сексуального насильства, яке пов’язане з війною. З них 207 випадків стосувалося жінок та 115 — чоловіків.

«Зараз ми маємо 55 повідомлень про підозру російським військовим, які вчинили такі акти сексуального насильства. Щодо 34 російських військових справи направлені до суду і п’ять отримали вирок», – сказала керівниця Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків Офісу генерального прокурора Вероніка Плотнікова.

За словами урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерина Левченко, за кожним ідентифікованим випадком сексуального насилля стоїть мінімум 10, про які не говорять. 

Особи, які постраждали від насильства, вчиненого військовослужбовцями РФ, можуть звертатися до Офісу Омбудсмана:

  • Вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • Електронна пошта: [email protected]
  • Зателефонувати на гарячу лінію: 0800501720.

Куди звернутися по юридичну та психологічну допомогу?

  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 116 123 (з мобільних безкоштовно), 0800500335 (з мобільних і стаціонарних — безкоштовно);
  • Зателефонувати за номером 068-145-55-90 або 0 800 30 55 90 (безкоштовний номер), написати в Telegram, Viber, Signal тощо або заповніть заявку на сайті ЮрФем;
  • Звернутися до спеціалістів та спеціалісток платформи психотерапевтичної допомоги «Аврора»;
  • На гарячу лінію можна звернутись через онлайн канали: скайп — lastrada-ukraine, телеграм — NHL116123, електронна пошта — [email protected].

Якщо ви перебуваєте на окупованій території, зверніться до Офісу генерального прокурора:

Електронна пошта: [email protected];

Телефонний номер для дзвінків та повідомлень у Viber, Telegram, WhatsApp, Signal: 096-755-02-40;

Єдиний ресурс для фіксації воєнних злочинів warcrimes.gov.ua.

Читайте також