«Мимо летить — значить нема чого бояться» — фоторепортаж з примусової евакуації у Вовчанській громаді

Ліза Бикова - 25 Липня 2024 | 17:10

22 липня у Вовчанській громаді розширили зону примусової евакуації дітей на всю її територію. На момент ухвалення такого рішення у населених пунктах перебувало 112 дітей. Наразі досі лишається 90.

Евакуація з села Вовчанської громади / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа
Евакуація з села Вовчанської громади / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа

У поліції зазначають, що проживання тут несе пряму загрозу для життя цивільних, а особливо — дітей. Тому обласна рада втрутилася в цей процес, оголосивши примусову евакуацію. Про те, як вона відбувається — поетапно досліджували журналісти Ґвара Медіа.

«Фіксуємо небажання деяких людей до евакуації. Ми використовуємо різні аргументи та вмовляємо їх виїхати. Навіть, якщо хтось починає скандалити, ми все одно працюємо. Жити на цих територіях зараз — небезпечно», — каже патрульний поліцейський з Вовчанська Олексій Харківський.

Команда журналістів Ґвара Медіа прибула в село у Вовчанській громаді, яке входить до прифронтової зони. На місці вже працює поліція та волонтери. Мешканців збирають та готують до виїзду на поліцейському автобусі.

Евакуація з села Вовчанської громади / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа

«Нам сказали виїжджати, тому ми зібралися і будемо їхати», — говорить місцева мешканка Оксана Миколаївна.

На питання журналіста, чому ранішне не евакуювалися, додає — «не було інформації, ніхто нічого не казав. А тепер прийшли і ми їдемо».

Евакуація з села Вовчанської громади / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа

Наразі більшість мешканців цього населеного пункту вже виїхали, однак, як бачимо, не всі.

«Мимо летить — значить нема чого бояться», — коментує чоловік Оксани Миколаївни Володимир.

При цьому згадує історію, як росіяни, які перебували в селі під час окупації у 2022 році, увʼязнили його на одну ніч.

«Не знаю, скільки вони хотіли мене там тримати. Але я їм там трохи нашкодив [сміється — ред.] — підпалив плінтус. Тоді відпустили», — згадує Володимир.

Серед причин, чому вирішив лишитися, — каже, нема кому доглядати птицю. Пізніше пояснює, згоден подумати про переїзд, коли буде кому «оприділить» господарство.

Володимир проводжає сімʼю на евакуацію з села Вовчанської громади / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа

Звідси люди почали виїжджати ще з самого початку повномасштабного вторгнення, після деокупації. Однак більш помітно — після невдалих спроб росіян наступати на Харків у травні цього року.

До сьогодні у селі ще лишалися діти, один з них — син Володимира та Оксани Миколаївни, підліток 17 років на імʼя Женя.

Підліток Женя на евакуації з села Вовчанської громади / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа

«Що я відчуваю? Не знаю.. Я люблю футбол, можливо знайду собі хороший стадіон у Харкові», — каже він.

Далі всіх садять в поліцейський автобус і везуть в інший пункт вже Харківського району. Там евакуйованих пересаджують в інший транспорт, який везе їх до самого міста.

У Харкові людей зустрічають в координаційному центрі, надають необхідну допомогу, в тому числі юридичну, а також тимчасово селять в гуртожитки.

Евакуйовані з села Вовчанської громади у Харкові / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа
Евакуйовані з села Вовчанської громади у Харкові / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа

Вже знайома нам сімʼя говорить, що буде розбиратися з усім на місці.

Начальник Вовчанського відділу поліції Максим Стецина повідомляє, ситуація в цьому селі більш стабільна і люди принаймні йдуть на комунікацію. Однак у самому Вовчанську продовжують жити близько 20 людей, які не хочуть виїжджати.

Начальник Вовчанського відділку поліції Максим Стецина / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа

«Два дні тому до нас доставили одну цивільну з пораненнями, яка весь час перебувала у Вовчанську і постійно змінювала місце проживання. Це через те, що будинки руйнуються від “прильотів”, вона змінювала місце мешкання. Ось нещодавно вона отримала поранення і військовослужбовці доставили її до нас», — ділиться поліцейський.

Після цього правоохоронці евакуювали жінку до Харкова, де їй була надана медична допомога.

Крім того, поліція зафіксувала, як у Вовчанську родина переховувала дитину, аби уникнути евакуації.

За словами Стецини, є родини, які відповідально поставилися до заяви ХОВА та виїхали самостійно, а є родини, які відмовляються евакуюватися, навіть якщо залишатися в населеному пункті дуже небезпечно. 

Тож евакуація продовжується. А її закінчити планують за 1-2 місяці, казав голова ОВА Олег Синєгубов 24 липня в ефірі телемарафону «Єдині новини».

Держава та волонтери закликають людей не чекати масової евакуації, а скористатися можливістю для виїзду якомого швидше, у разі перебування в зоні ймовірної небезпеки на півночі регіону. Це може стати можливістю для розвантаження місць тимчасового перебування у Харкові, які зараз мають проблеми з завантаженістю. А також зберегти життя.

Евакуація з Вовчанської громади / Фото: Олександр Манченко для Ґвара Медіа

При територіальних центрах надання соціальних послуг працюють пункти «Допоможи ближньому», в яких можна отримати одяг та взуття для чоловіків, жінок, дітей та підлітків.

Консультації проходять за адресою: м. Харків, вул. Серпова, 4-б. Графік роботи: пн – чт – 09:00 – 18:00; пʼятниця – 09:00 – 17:00.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.