У пʼятницю, 2 травня, у Харкові урочисто відкрили цьогорічний KharkivMusicFest, який пройшов під гаслом «Коди відродження». На подію завітали й журналісти Ґвара Медіа, тож далі розказуємо та показуємо, як пройшов івент та в чому цінність подібних подій.
За словами президента KharkivMusicFest Сергія Політучого, це вже восьмий фестиваль класичної музики в Харкові, однак проводити події «за нормальних умов» вдавалося лише тричі.
«Першочергово наш фестиваль засновувався з метою познайомити любителів класичної музики нашого міста і всієї України з виконавцями світового рівня, тобто зірок настільки популярних, що їх неможливо почути на території нашої країни або ж це дуже дорого. І от перші три роки це були яскраві концерти з зірками першої величини європейського і міжнародного рівня», — розповідає Політучий.
Однак потім почався карантин, а після — повномасштабне вторгнення.
«Тож з початком війни я переосмислив сенс нашого фестивалю. І, по-перше, в силу зрозумілих причин, ми не можемо запросити сюди всесвітньовідомих зірок, тому що війна. А по-друге, фестиваль зараз, на мій погляд, це такий моцний код відродження нашого міста, точніше, заповнення духовної порожнини в душах скалічених війною і страхами», — додає президент фестивалю.
З такою думкою погоджується і Богдана Півненко — скрипалька, солістка «Київської Камерати» та народна артистка України. За її словами, це не перший її виступ у рамках фестивалю, перший був у 23 році.
«Порівнюючи всі мої роки виступів у Харкові, я не можу визначити відмінності у реакції публіки, але я бачу відмінності у стані самого міста. Бо у 23 році воно дійсно було достатньо пустим — памʼятаю порожні вулиці, а у 2024 і 2025 роках людей відчутно побільшало, і це дійсно показує, що місто відновлюється», — розповіла Півненко.
Водночас Богдана наголошує, що в 23 році у харківʼян було більше оптимізму, бо вони відчували, що війна невдовзі закінчиться, і такі події, як цей фестиваль, можуть пришвидшити цей процес. Зараз же українці звикли й чекають, що буде далі.
У програмі фестивалю 2 травня — ансамбль солістів «Київська Камерата» за участі скрипальки Богдани Півненко, канадського кларнетиста Юліана Мілкіса та альтистки Катерини Супрун, які виконали твори музикантів Валентина Бібіка та Олександра Родіна.
Крім того, відбулося прем’єрне виконання в Україні «Листів до друзів» — циклу сучасного композитора Гії Канчелі.
«Такі події — безумовно наш культурний спротив, і такими діями ми намагаємося показати нашу незламність і те, що навіть в таких умовах — війни і постійних обстрілів — ми не просто тримаємося, а у нас є “коди відродження». Музика — це один із символів майбутнього слобожанського ренесансу», — ділиться враженнями від заходу харківський журналіст та громадський діяч Володимир Чистилін.
Водночас відвідувачка фестивалю Катерина вважає KharkivMusicFest знаковою подією для Харкова, тому що потрібно підтримувати дух громадян.
«З цієї ж причини це дуже чудово і важливо, що в нас працюють театри — опери та балету, музичної комедії… І це дуже важливо підтримувати дух людей під обстрілами таким чином», — додала вона.
На відвідувачів фестивалю цього дня також чекав фуршет.
Наприкінці організатори нагадують, що 2 травня фестиваль не закінчується, а лише починається. 12 подій від KharkivMusicFest проходитимуть весь травень і до 10 червня. Детально ознайомитись з програмою фестивалю можна на сайті KharkivMusicFest або на сторінці фейсбук.
Читайте також
- У харківському театрі відбудеться прем’єра вистави, яку відкладали два роки.
